Švédsko si pořizuje americký protiraketový systém Patriot

TASS. Švédsko zakoupilo od Spojených států systém protiraketové obrany Patriot, napsala ruský agentura TASS s odvoláním na článek Švédského rozhlasu (Sverigesradio).  Podle slov švédského ministra obrany Petera Hultqvista se jedná o krok, který modernizuje protiraketovou obranu země. Dosavadní systém je už zastaralý. Nový bude mít Švédsko po roce 2021, kdy očekává první dodávku.

Ministr obrany dále vysvětlil, které systémy a které země Švédsko ohrožují: „Samozřejmě, že nemluvíme o přímých hrozbách, ale mluvíme o reáliích, ve kterých takové systémy existují a které jsou také v Rusku.“

Hultqvist nevysvětlit kolik bude systém protiraketové obrany stát. Dříve se hovořilo o ceně, která bude v první etapě stát 10 miliard švédských korun (1,14 miliard dolarů), ale celý systém Patriot stojí dnes dvakrát tolik.

Plány vojenského rozvoje Švédska počítají do roku 2020 s protiraketovým systémem středního dosahu, doplňuje TASS.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.