Může Ocasio-Cortezová změnit americké Demokraty?

Nová naděje, nebo levicové strašidlo? Kdo je Sandersova „žačka“ a jaké šance má v Demokratické straně a v americké politice?

Alexandria Ocasio-Cortezová, pro některé naděje po Hillary, pro jiné levicové strašidlo, napsal rakouský deník Kurier o nové „hvězdě“ americké politiky.

Ještě před pár měsíci prodávala 28letá Cortezová tacos a tequillu. Nyní ji srovnávají s mladým Obamou a představuje naději strany, která zcela ztratila orientaci. Yes, she can?

Cortezová pochází z Portorika, v Bronxu už byla dříve známá, podařilo se jí porazit svého konkurenta, který se pohybuje v politice dvacet let a má hromady peněz i známostí. Představuje trend Demokratické strany, omlazení a také radikalizaci doleva.

Jejím mentorem je Bernie Sanders, ona sama za něj bojovala proti Hillary Clintonové. Studovaná politoložka a ekonomka sleduje směr, který by se v rámci Evropy dal popsat jako „sociálnědemokratický“. Ovšem v Demokratické straně panují obavy o státním socialismu, jako univerzity bez školného, zákonné zdravotní pojištění pro všechny, navýšení minimální mzdy, garance práce pro ty, kteří nemohou práci najít atd. a také přísnější zákony proti držení zbraní, či humánnější přistěhovaleckou politiku.

I když je Cortezová velice mladá, není nezkušená v politice. Na univerzitě v Bostonu studovala ekonomii a mezinárodní vztahy a pracovala pro již zesnulého demokratického senátora Kennedyho. V Bronxu se angažovala jako sociální pracovnice a učitelka, založila dětské nakladatelství.

Establishment strany je v obtížné situaci. Umírnění demokraté se bojí pohybu doleva, který by prý mohl vyděsit hlavně nerozhodnuté voliče. Možná by bylo možné získat zpět lidi z pracující třídy, kteří volili Trumpa, ale ne s přerozdělovací politikou, jak ji požaduje Cortezová.

Cortezová se tvrdé kritiky nebojí. V jejím volební obvodu New Yorku by měla v listopadu uspět a stát se tak nejmladší členkou Kongresu. A její program oslovuje.

Ale něco jiného jsou konzervativní a bílé části Ameriky, tzv. „bible belt“, kde má mladá kosmopolitní žena těžko šanci. Zde se tradičně volí umírněný střed. Otázka je, kolik voličů přivítá obrat doleva a kolik voličů by tak Demokraté ztratili a tím vlastně způsobili pokračování Trumpovy éry.


Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor – Chillbedextous – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=65164809 (A. Ocasio-Cortez je na pravé straně obrázku)

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.