Trump hrozí Číně vyššími cly

Prezident USA navrhuje cla ve výši 25 % na čínské dovozy v hodnotě 200 miliard dolarů. Posílil tak tlak na Čínu, která reagovala s tím, že bude bránit svoje práva.

Americký prezident zvyšuje tlak na Čínu. Chce zatížit čínské dovozy za 200 mld. dolarů sazbou 25 %. Čína už oznámila, že se bude bránit.

Donald Trump už zase hrozí Číně vyššími cly. Tentokrát pověřil Roberta Lighthizera, aby prověřil zvýšení naplánovaných cel z 10 % na 25 %. A jde o čínské zboží za 200 mld. dolarů.

Škála zboží je široká, od potravin po chemické produkty, spotřební zboží jako krmení pro psy, nábytek, pneumatiky, či kosmetiku. Cla by měla začít platit za pár týdnů.

Trumpovi vadí obrovský deficit jeho země s Čínou. Také se domnívá, že Čína používá neférové obchodní praktiky. Prozatím USA uvalily 25 % clo na čínské zboží v hodnotě 34 mld. dolarů. A Čína reagovala stejně, také uvalením cla na americké produkty ve stejné hodnotě. Pak začal Trump hrozit, že zavede cla na celých 500 mld. dolarů importu, což je všechny americké dovozy z Číny.

Řešení obchodního sporu není v dohledu. Kdyby Trump splnil svou aktuální hrozbu, pak bude pod cly již polovina čínského dovozu.

Z Číny zatím zaznělo, že země bude bezesporu reagovat, aby bránila svá práva a zájmy.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.