Turecko vyzývá USA, aby zvrátily své chybné rozhodnutí ohledně sankcí

Uvalení amerických sankcí na dva turecké ministry Ankara považuje za neúctu a vměšování se do právního systému Turecka.

Ankara tvrdí, že americký agresivní přístup nemá žádný účel. USA uvalily sankce na dva turecké ministry. Informuje o tom  stanice Al Jazeera.

Turecko odsuzuje americké rozhodnutí uvalit sankce na dva ministry. Jde o odvetu za věznění amerického pastora, který je v Ankaře držen na základě obvinění ze špionáže a terorismu.

Tureckého ministerstvo zahraničí označilo americký přístup za chybné rozhodnutí. Sankce byly uvaleny na ministra spravedlnosti a ministra vnitra.

USA zablokovaly aktiva a majetek, který těmto dvěma ministrům patří, protože je obviňuje z toho, že v zatčení a zadržení pastora Andrewa Brunsona hrají klíčovou roli.

Turecko tvrdí, že Brunson má vazby na v USA usídleného muslimského kazatele Gulena, který prý stál za pučem roku 2016 a za zakázanou Kurdskou stranou pracujících, PKK.

Turecké ministerstvo uvedlo, že rozhodnutí bez respektu intervenuje do tureckého právního systému a vážně poškodí snahy o konstruktivní řešení problému mezi oběma zeměmi. Také uvedlo, že odpoví podobně. Prý tedy americký krok nezůstane bez turecké odpovědi.

Oba dva ministři uvedli, že žádné majetky mimo Turecko nemají a že tím pádem jim americké ministerstvo zahraničí nemá co blokovat.

Brunson vedl protestanský kostel v Izmíru. Nyní je v centru hořkého sporu mezi spojenci v NATO a další eskalace sporu není vyloučena. Turecká vláda tvrdí, že případ řeší soud a že vláda internvenovat nemůže.

Prezident Erdogan uvedl, že jeho vláda se „neskloní“ před výhrůžným jazykem USA.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.