Severní Korea se ohradila vůči americké kritice

USA se prý vracejí ke starým zvykům, zatímco Severní Korea zahájila kroky dobré vůle. Pompeo totiž varoval před porušováním platných sankcí proti Pchjongjangu.

Severokorejský ministr zahraničí Ri Jong Ho se ohradil proti slovům svého amerického kolegy Mika Pompea, informuje agentura Associated Press ze Singapuru. Pompeo varoval další země před porušováním sankcí proti Severní Koreji. Na regionálním fóru v Singapuru Ri řekl, že USA zvedají znovu hlas ohledně udržení sankcí proti Severní Koreji. Jak řekl dále, Severní Korea „zahájila kroky dobré vůle“, včetně moratoria na jaderné testy a pokusy s balistickými raketami, zatímco USA se vrátily ke starým zvykům, které se vzdalují od záměrů lídra.

Tato slova padla potom, co Pompeo na stejné bezpečnostní konferenci varoval Rusko, Čínu a další před jakýmkoliv porušením mezinárodních sankcí proti Severní Koreji. Podle Pompea by to mohlo omezit tlak na Pchjongjang při denuklearizaci.

Podle nové zprávy OSN Severní Korea nezastavila své jaderné a raketové programy a porušuje mezinárodní sankce prostřednictvím nelegálního obchodu s ropou z lodě na loď. Pompeo také sdělil, že USA mají v rukou důvěryhodné informace o tom, že Rusko umožňuje severokorejským pracovníkům práci v Rusku. Ministr zahraničí varoval, že Spojené státy budou brát tato narušení „velmi vážně“. Pompeo řekl, že tato věc bude součástí diskuze s Moskvou a že USA očekávají dodržování mezinárodních sankcí.

V pátek se velvyslankyně USA při OSN Nikki Haleyová pustila do Ruska a řekla, že „slova jsou laciná“. Rusko nemůže slovně podporovat sankce, aby je potom samo porušovalo. Požadovala také, aby byla ruská banka, severokorejské vedení banky, severokorejská společnost a čínská společnost uvedeny na černý list. Jejich jména článek neuvádí.

Navzdory varováním vůči Rusku byl Pompeo optimistický ohledně problému jaderného odzbrojení. Přesný časový harmonogram je podle něj otázkou pokračující práce. Konečný časový rozvrh bude doladěn přímo s Kim Čong-unem. Pompeo také mluvil o tom, že USA jsou si stále jisty tím, že Severní Korea myslí svoje jaderné odzbrojení vážně.

Ve čtvrtek dostal americký prezident dopis od severokorejského lídra Kim Čong-una, na který odpověděl v sobotu. Korespondence mezi oběma lídry se objevila v kontextu informací o tom, že Severní Korea neskončila svůj jaderný a raketový program.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.