Trumpova „ruská“ předvolební taktika

Vyšetřování „ruské stopy“ v amerických volbách se stává samo volební taktikou amerického prezidenta. Nejasná zůstává ale role tajných služeb.

USA se stále zaobírají podezřením na ruskou volební manipulaci. Americké tajné služby a Donald Trump mají na to odlišné názory. O tom, co se skutečně stalo, to moc neříká. Ale současné dění hodně říká o politické taktice, píše Arthur Landwehr, korespondent německé televize ARD v USA, o vývoji v americké politice.

Levá ruka neví, co dělá pravá, charakterizuje dění v Bílém domě Landwehr. Tajné služby a prezident mají zcela odlišné názory na údajné hackerské útoky z Rusko nebo na falešné účty v sociálních médiích.

Šéfové tajných služeb a bezpečnostních složek v Bílém domě uvedli, že ruské kybernetické útoky jsou reálnou hrozbou. Prý sama demokracie je pod křížovou palbou.

Trump sám ovšem tyto analýzy nazývá švindlem. A před jásajícím publikem informuje své posluchače o tom, jak se sešel s Vladimirem Putinem v Helsinkách. Bylo to dobré a dobře si rozuměli, což je dobrá zpráva. Ale, podotýká Landwehr dále, Trump už nehovoří o obsahu jednání, ani o tom, že byl kvůli svému benevolentnímu postoji vůči Putinovi silně kritizován.

Šéfové tajných služeb netuší, o čem spolu dva prezidenti mluvili. Je velmi netypické, upozorňuje autor, aby takovýto rozhovor nebyl rozebírán tajnými službami.

Ale co je tedy pravda?

Existují tedy cílené útoky na volby, cílená manipulace voličů a hackované počítače? Nebo je to vše zveličené?

Landwehr si myslí, že takto silný výstup tajných služeb v Bílém domě se nemůže odehrát bez vědomí prezidenta, možná to byla i jeho iniciativa, aby se tak stalo. Živě se to přenáší a všechna média o tom píší, politická veřejnost je uspokojena. A republikánský senátor si přisadí, že slabá Amerika je dobrá pro Rusko.

Trumpova klientela je ale jiná. Prezident tak zůstává věrný své značce a svým metodám. Jeho poselství, míní Landwehr, je jasné: já to zvládnu, já mám kontakty, já dělám dohody. To, co se říká ve Washingtonu, je švindl. (Doslova říká „hoax.“)

Trump toto stále používá dokola, je to formulace, které jeho publikum dobře zná. Tito lidé nevěří politickým elitám, věří Trumpovi.

Je to politická taktika před volbami, myslí si Landwehr. Není jen jasné, jestli tajné služby jsou součástí této taktiky, nebo jsou jenom loutkami, které Trump nechává vystoupit, aby je potom prostě urazil.


Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.