Brexit nemá vést k omezení počtu zaměstnanců EU

Vnitřní dokument Evropské komise vyzval členské země, aby nevyužívaly Brexit k omezení počtu zaměstnanců evropských úřadů. Jsou prý stále potřeba v současných počtech.

Evropská komise vyzvala členské státy EU, aby nevyužívaly Brexitu ke snížení počtu zaměstnanců evropských institucí podle vnitřního dokumentu, který má k dispozici POLITICO.

V dokumentu se píše, že dopady Brexitu na pracovní náplň a fungování administrativy jsou omezené a že sám Brexit dokonce zvýšil pracovní náplň v některých oblastech.

Dokument byl v červenci diskutován evropskými komisaři a píše se v něm také, že angličtina zůstane oficiálním jazykem a také pracovním jazykem, takže z jazykového hlediska budou potřeba i nadále překladatelé a tlumočníci.

EU také bude potřebovat diplomatickou reprezentaci ve Velké Británii, i když uzavře svoje regionální kanceláře v Belfastu, Cardiffu a Edinburghu. EU bude mít svoji delegaci v Británii od roku 2019.

Jak dále dokument píše, Británie nikam nezmizí a v závislosti na konečné podobě odchodu se bude také formovat potřebný stav zaměstnanců pro všechny roviny vztahů s Velkou Británii.

Očekává se tak redukce jenom v počtu členů institucí, kde je přesně určena afilace ve vztahu k členské zemi, například Evropského parlamentu, který přijde o britské europoslance a o jejich zaměstnance. Dále se to bude týkat Evropské komise, Evropského auditorského dvora a Evropského soudního dvora, kde má Británie tři členy.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.