Cena ropy znovu roste

Reuters. Pondělní ceny ropy vyrostly poté, co Saúdská Arábie oznámila překvapující propad ve své červencové těžbě ropy. Trhy ale také reagovaly na situaci v americké těžbě ropy z břidlice a na zavedení první vlny sankcí USA proti Íránu.

V pondělí byla cena ropy Brent na 73,42 dolarech za barel, což je o 0,3 % procent víc. Ropa typu West Texas Intermediate (WTI) se prodává za 68,28 dolarů za barel. Je to nárůst také o 0,3 %.

Kromě toho došlo k uzavření některých amerických ropných vrtů už po druhé během tří týdnů, protože růst cen se během posledních měsíců zpomalil. Řada amerických společností, které se zabývají těžbou břidlicové ropy, oznámilo v posledních týdnech výsledky, které zklamaly očekávání. Vedle toho narostly jejich operační náklady.

Saúdská Arábie vytěžila kolem 10,29 milionů barelů za den během července. Toto číslo OPECu ukazuje, že saúdská těžba klesla o 200 tisíc barelů za den oproti červnu. Tento pokles byl zaregistrován navzdory saúdský slibům, že zvýší těžbu ropy.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.