Hnutí Wagenknechtové “Vstávat” nemá moc šancí, myslí si politolog

Kriticky je hodnocena skutečnost, že nové hnutí vzniká shora, nikoliv zdola a že se tak vytváří konkurence vlastní straně.

Berlínský politolog Gero Neugebauer hodnotí pro německou ARD Tagesschau nové hnutí “Aufstehen” političky strany Levice (Die Linke) Sahry Wagenknechtové. Myslí si, že nemá moc šancí.

Webová stránka nového hnutí Vstávat už je zprovozněna. A 4. září to začne oficiálně s politickým hnutím. Politolog Neugebauer je ale hodně skeptický.

Říká, že hnutí obvykle vznikají zdola, od lidí, kteří mají určitý podobný postoj, organizují se a snaží se vytvořit nějakou národní organizaci. Příklady jsou ekologické hnutí, ženské hnutí či hnutí proti jádru. Ale tady, upozorňuje politolog, je to obráceně. Zde to vzniklo shora. I tak mohou být výsledky zajímavé.

Wagenknechtová svým hnutím vytváří konkurenci vlastní straně. Jsou to témata, která má v programu Die Linke, o kterých si myslí, že to jsou její témata. Je to vlastně chabé vysvědčení, které Wagenknechtová tímhle svým krokem vystavuje vlastní straně, ale také signál, že ona sama nemá ve straně dost ohlasu, aby našla podporu.

Je možné, že hnutí bude vykonávat tlak na etablované strany a na levicový tábor jako takový. Ale těžko se tím podpoří svazek rudo-červeno-zelený, protože strany podle politologa nepůjdu do svazku s takovým hnutím. Politické aktéry v Německu zajímá práce v parlamentu a stejně tak si nenechají předepisovat, jakými tématy se mají zaobírat.

Šance hnutí jsou proto malé. V krátké době se to těžko podaří, navíc politická nálada v Německu jde doprava, voliči budou preferovat pravicový střed, myslí si Neugebauer. Kromě toho je levicový tábor sám o sobě roztříštěný, jako vždy byl. Wagenknechtová prý u ostatních levicových subjektů nemá důvěru, takže předpoklady nejsou příznivé, uzavírá politolog.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor – Ferran Cornellà – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=59899338

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.