Itálie se ocitá pod tlakem trhů

Vláda se snaží definovat hlavní obrysy nového státního rozpočtu. Ve hře je rovná daň a také bitva s Bruselem.

Italský premiér Guiseppe Conte dohodl klíčové propozice pro rozpočet. Ten by měl učinit zemi konkurenceschopnější a uklidnit investory, kteří se začali zbavovat dluhopisů země. Napsaly o tom v sobotní britské noviny Financial Times (vydání 4/8/2018). Jednání o rozpočtu jsou těžká kvůli představám dvou koaličních stran – Ligy a Pěti hvězd. Obě dvě trvaly na tom, že rozpočet musí obsahovat programy na výdaje a snížení daní.

Vláda prý projednávala různé reformy, které umožní Itálii dosáhnout silnějšího růstu a také učinit zemi konkurenceschopnější.

Matteo Salvini uvedl, že rozpočet nebude ihned obsahovat vše z programu Ligy, ale první kroky k zavedení rovné daně, zrušení penzijní reformy budou obsaženy. Luigi Di Maio uvedl, že návrh zákona na základní příjem, což je jeden z klíčových slibů Pěti hvězd voličům, bude již brzy v Parlamentu.

Italské dluhopisy už zažily nárůst výnosů, když po vzniku nové vlády nebylo jasné, zda se přikloní k odchodu z eurozóny. Výnosy z italských dvouletých dluhopisů (výnosy se pohybují opačným směrem než cena dluhopisů, vzrostly na 1,361 procent, následně klesly na 0,94.

Očekává se, že koaliční strany zatlačí na ministra financí Triu, který je univerzitním profesorem a nemá žádnou předcházející politickou zkušenost, aby rozpočet sestavil tak, že bude obsahovat jejich volební sliby. Tria ovšem musí tyto sliby sladit s ekonomickou realitou, nemluvě o pravidlech EU.

Očekává se, že do 30. září budou uvedeny nové cíle veřejných financí, návrh rozpočtu bude poslán k EU do poloviny říjny. Tria zatím sliboval, že zůstane v rámci předpovědí deficitu a dluhu bývalých ministrů.

Conte se snaží jednak uklidnit trhy, ale i voliče, takže je evidentní, že Pět hvězd a Liga trvají na svých programech, včetně rovné daně a zaručeného základního příjmu. Proto obavy z této vlády budou pokračovat, píší FT. Investoři očekávají bitvu mezi italskou vládou a Bruselem. Úroveň volatility bude záviset na průběhu vyjednávání o rozpočtu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.