Obhajuje juntu i otrokářství: Brazílie má kontroverzního prezidentského kandidáta

Bývalý voják slibuje například tvrdou politiku proti korupci a kriminalitě a stylizuje se do „alternativy politické elity“.

Jair Bolsonaro představuje krajně pravicového kandidáta na prezidenta Brazílie a říká, že by se jeho země neměla stydět za to, že byla jedním z největších dovozců otroků na světě, píše Al Jazeera. Bolsonaro je bývalý kapitán brazilské armády a sdělil, že Brazílie „nic nedluží“ občanům černé pleti. V televizním rozhovoru sdělil: „O jakém historickém dluhu mluvíte? Já jsem nikoho do otroctví neposlal.“ Dále trval na tom, že portugalští obchodníci neměli zodpovědnost za transatlantický obchod s otroky. Podle něj se jim sami černoši „vydávali do otroctví“.

Brazílie zrušila otroctví v roce 1888 a dovezla více otroků než jakákoliv jiná země.

Dnešní senátor Bolsonaro také slíbil, že v případě zvolení by zrušil politiku bývalé prezidentky Dilmy Rousseffové, která zavedla široké kvóty pro občany černé pleti v oblasti vyššího vzdělání a také práce ve veřejné správě ve snaze omezit nerovnosti v Brazílii.

Tato slova byla v Brazílii silně kritizována. Například prezidentská kandidátka Marina Silva, která je ve výzkumech na třetím místě, to komentovala s tím, že Bolsonaro si nezaslouží ničí hlas.

Nicméně podporovatelé Bolsanara si rozhovor chválili a vyjádřili mu podporu. V současné době je Bolsonaro podle předvolebních výzkumů hned na druhém místě za bývalým prezidentem Luizem Ignaciem Lulou da Silvou, kterého do prezidentského souboje vyslala Strana prácujících.

Ve svojí kampani se Bolsonaro snaží stylizovat do „alternativy politické elity“ a slibuje, že bude tvrdý v boji proti korupci a kriminalitě. Kritici ale upozorňují na to, že Bolsonaro nemá zkušenosti ve finančních záležitostech a také si jim nelíbí vojenská minulost kandidáta. Ten už slíbil, že by do vlády přivedl bývalé vojáky.

Bolsonaro také řekl, že Brazílie nemůže pokračovat jako sociální demokracie a učinil několik kontroverzních prohlášení na adresu LGBT a také rasy. Slíbil také, že v případě zvolení prezidentem by přesunul ambasádu země z Tel Avivu do Jeruzaléma. Například v roce 2003 sdělil člence brazilského Kongresu, že si nezaslouží, aby ji znásilnil.

Prezidentský kandidát také obhajoval brazilskou vojenskou juntu, která vládla zemi od roku 1964 až do roku 1985. „Nebyl to vojenský puč. Puč znamená, že vykopnete dveře a odstraníte prezidenta. Ale Kongres prohlásil prezidentství za neplatné – v této době to byl zákon.“

V minulosti Bolsonaro také podpořil plukovníka, který dohlížel na mučení levicových rebelů a disidentů. „Lidé tvrdí, že byli obětí mučení, aby dostali kompenzaci, hlasy, politování nebo moc,“ prohlásil.

Bolsonaro také řekl, že: „Vždycky slyšíme jen jednu stranu historie. Kdybychom prohráli, dnešní Brazílie by byla jako Kuba.“

Prezidentské volby v Brazílii budou v říjnu. Hlavními tématy voleb budou nejspíše korupce a ekonomika. Země trpí největší hospodářskou recesí vůbec.

Ilustrační obrázek: Autor –  Fabio Rodrigues Pozzebom/Agência Brasil – https://www.flickr.com/photos/fotosagenciabrasil/30769057922/in/album-72157676360472785/, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=71063346

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.