Írán se připravuje na sankce

Teheránská vláda má plán, jak tvrdé dopady amerických sankcí zmírnit. Počítá se například s uvolněním dovozů zlata a deviz do země.

Nové americké sankce mohou na Írán dopadnout velice tvrdě. Již nyní trpí země propadem měny a nárůstem cen. Vláda předkládá plán, jak situaci zmírnit.

Aby se zastavil propad íránské měny, byla některá ustanovení zmírněna. Například už nebudou omezení pro dovoz zlata a deviz do země. Bude zrušen i zákaz pro směnárny prodávat tvrdé měny za pohybující se kurzy, exportéři budou prodávat devizy importérům za flexibilní kurzy. A budou garantovány ceny základního zboží a léků.

Prezident Hasan Ruhání bude mít řeč, jak k ekonomické situaci země, tak k výrokům amerického prezidenta.

Sankce proti Íránu mají nyní vstoupit v platnost, Írán se zase nemá dostat k americkému dolaru, USA chtějí také zakázat obchod se zlatem a dalšími vzácnými kovy, podobně se surovinami, kovy a průmyslovým software. Tlak by měl donutit íránský režim se stáhnout z konfliktů na Blízkém východě, od Sýrie, po Libanon a pásmo Gazy.

Donald Trump nedávno nabídl rozhovory bez předcházejících podmínek a také ministr zahraničí Mike Pompeo řekl, že jednání není vyloučeno.

Íránský riál už ztratil od dubna polovinu své hodnoty. Podnikatelé kupují devizy, aby se připravili na sankce, ekonomika klesá, nezaměstnanost a inflace rostou.

Od začátku roku se konaly demonstrace proti nedostatku vody, růstu cen, omezení proudu i kvůli korupci. V minulých dnech se konaly protesty proti vedení země.

Nyní byl zatčen šéf měnových obchodů centrální banky, který byl krátce před tím ze svého místa propuštěn. Prozatím není známo přesné obvinění, někteří pozorovatelé se ale domnívají, že je to pokus najít kvůli těžké ekonomické situaci obětního beránka.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.