V Brazílii nařídili uzavření hranice s Venezuelou. Kvůli nezvádnuté migraci

Reuters. Brazilský federální soudce Helder Barreto nařídil uzavření brazilské hranice ve státě Roraima. Uzavření má platit do té doby, dokud se místním úřadům nepodaří vytvořit humanitární podmínky pro masově přicházející migranty ze sousední Venezuely. Soudní příkaz ale zatím nenabyl právní moci, protože čelí odvolání.

Během posledních tří let do státu Roraima dorazily desítky tisíc Venezuelanů, což způsobilo kolaps místních sociálních služeb a humanitární krizi s rodinami, které spí na ulicích a nárůstem kriminality a prostituce.

Podle nového dekretu vlády federálního státu Roraima musejí občané Venezuely předložit v případě vyhledání lékařské a jiné sociální péče svůj platný pas. Mnozí z nich ho ale nemají.

Soudce Barreto toto rozhodnutí zrušil jako diskriminační a proti brazilským zákonům. Zastavil platnost nařízení, které umožňovalo deportovat venezuelské imigranty, kteří spáchali zločin a nařízení o povinném očkování. Nicméně také zastavil příchod dalších Venezuelanů do Brazílie přes hranice, a to do té doby, než stát zajistí rovnováhu mezi příchody migrantů a jejich odchody do jiných federálních států Brazílie. Brazilské letectvo se už od května podílí na přesídlování venezuelských migrantů do jiných částí země. Jedná se počty asi o 820 lidí, zatímco do země jich denně přichází kolem 500, tvrdí oficiální čísla.

Brazilská federální vláda odmítla uzavření hranic a státní zástupce se odvolal proti rozhodnutí, které má omezit přístup migrantů k sociálním službám. Tvrdí, že je zasahuje do federálních pravomocí.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.