Souhrn dnešních zpráv !A: Turecko bude jednat s USA, kdo nejvíc znečišťuje světové oceány a Kanada nedostala pomoc od Washingtonu

Do Washingtonu míří turecká delegace k jednání, které má zmírnit napětí mezi oběma spojenci. Které země znečišťují nejvíc světové oceány? A proč je Kanada v sporu s Rijádem a USA k tomu mlčí?

Turecko a USA mají jednat o zmírnění napětí

Reuters. Tureckou delegaci do Washingtonu povede nově jmenovaný náměstek ministra zahraničí Turecka Sedat Onal. Turecká delegace má se Spojenými státy tento týden jednat o současném napětí mezi oběma zeměmi. Vzájemné vztahy spojenců v NATO se dlouhodobě zhoršují. Příčinou jsou rozdílné názory na situaci v Sýrii a také kauza amerického pastora Andrew Brunsona, který je zadržet a souzen v Turecku. USA žádají jeho vydání. Pastor Brunson, který v Turecku působí asi dvacet let, je souzen za údajný podíl na puči v roce 2016. Ten obvinění odmítá.

Spojené státy tak zavedly sankce proti dvěma tureckým ministrům, kteří mají podle Washingtonu hrát v případu roli. Jde o ministry vnitra a spravedlnosti. Prezident Erdogan slíbil odvetu.

Během víkendu sdělil americký představitel pro obchod, že USA budou revidovat přístup tureckého zboží do USA v rámci bezcelních pravidel. Je to reakce na odvetná opatření Ankary. Ta zavedla cla na některé americké zboží jako odpověď na americká cla na hliník a ocel. Krok USA směrem k novým tarifům pro Turecko by mohl ovlivnit turecké vývozy do USA v hodnotě 1,7 miliard dolarů.

Americká ambasáda v Ankaře v úterý sdělila, že navzdory napětí je Turecko solidním spojencem USA a obě země mají aktivní hospodářské vztahy.

Které země nejvíce znečišťují světové oceány?

Statista. Jen v roce 2010 skončilo ve světových oceánech 8,8 milionu tun plastového odpadu z Číny – což je ekvivalent přibližně deseti mostů Golden Gate. Amerika má také vinu za masivní znečištění oceánů, ale s 0,3 mil. tun plastů je daleko za Číňany. Na druhém místě je Indonésie s 3,2 tunami a za ní Filipíny s 1,9 tunami.

Infografik: Diese Länder verschmutzen die Weltmeere besonders stark | Statista

Více infografiky najdete na Statista

Kanada požádala spojence o pomoc se Saúdy, USA neudělaly nic

Reuters. Mezi Kanadou a Saúdskou Arábii došlo k vážné diplomatické roztržce. Příčinou byla kanadská žádost, aby Saúdská Arábie propustila z vězení aktivisty za lidská práva. Rijád obvinil Kanadu z toho, že se vměšuje do jeho vnitřních záležitostí.

Saúdská vláda si v neděli povolala svého velvyslance v Kanadě a zavedla zákaz na nové obchody s Kanadou.

Liberální vláda premiéra Kanady Justina Trudeau, která staví lidská práva na významné místo, se snažila podle zdroje agentury Reuters o zprostředkování Spojených arabských emirátů. Cílem má být spolupráce se spojenci a přáteli v regionu tak, aby byl současný spor uklidněn. Ottawa se také obrátila na Londýn, který oběma zemím vzkázal, aby byly zdrženlivé.

Spojené státy se ale držely stranou a Kanadě pomoc neposkytly. Prezident Trump se po summitu G7 dostal do sporu s kanadským premiérem a má dobré vztahy s Rijádem. Z Washingtonu zaznělo jenom to, že by obě země měly své spory vyřešit diplomaticky a mezi sebou.

Současný spor hrozí tím, že se promítne do relativně skromných obchodních vztahů mezi Kanadou a Saúdskou Arábii. Jejich vzájemný obchod má cenu 4 miliard dolarů. Vedle toho se může také dotknout dohody o dodávkách kanadských zbraní do Saúdské Arábie v hodnotě 13 miliard dolarů.

Saúdská Arábie odmítá nakupovat pšenici a ječmen původem z Kanady a nařídila také celkem 15 tisíc saúdským občanům, kteří v Kanadě studují, aby zemi opustili.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.