Vnutí Trump svoji vůli celému světu?

Pochybnosti kolem Íránu neospravedlňují svévolné a bezohledné chování Spojených států. Evropané se buď podvolí, nebo začnou hledat nová spojenectví pro záchranu dohody s Íránem.

Německý komentátor Sebastian Hesse se pro ARD Tagesschau zamýšlí nad vlivem amerických sankcí. Nejde jen o zabrzdění Íránu. Jde i o to, zda Donald Trump vnutí svou vůli celému světu.

Takové světové uspořádání by bylo nepředstavitelné. Na jedné straně jsou USA, tradiční garance svobody a sebeurčení, na straně druhé je Německo, Francie, Spojené království, Putinovo Rusko, komunistická Čína a Írán. Taková konstelace tu nikdy nebyla. Ale to asi bude nové světové uspořádání za Trumpa, alespoň ve velmi důležité otázce Íránu.

Americká kritika přitom není zcela irelevantní. Írán své smluvní závazky dodržoval. Ale Američané si myslí, že dohoda posloužila i k tomu, že Írán začal působit intenzivněji v regionu. Viz podpora Assada v Sýrii, Hizbolláhu v Libanonu, Hamasu v pásmu Gazy.

Existují i oprávněné obavy ohledně raketového programu Íránu. Otázky k tomu, zda kompromis nebyl příliš velký, tedy mají oprávněnost.

Jenže všechno toto, píše Hesse, nijak neopravňuje svévolné a bezohledné chování USA. Skoro už si na to člověk zvyknul, píše ironicky autor, že „pacta sunt servanda“ (dohody se mají dodržovat) za Trumpa jaksi neplatí. Ať je to klimatická dohoda, obchodní dohody, jaderná dohoda, všechno to Trump zruší, aniž by pohnul brvou.

Dodržování dohod? Jen pokud se to „dealmakerovi“ hodí do krámu. Všichni si to budou pamatovat, všichni ti, kteří by v budoucnu udělali s USA nějakou dohodu.

Nejhorší na tom je, stěžuje si Hesse, jak zachází s menšími partnery, především s loajálními Evropany. Buď se podvolí, nebo bolestně dají dohromady nová spojenectví, aby jako v případě Íránu zachránili alespoň kousek dohody.

V platnost znovu vstoupily americké sankce, které sice nejsou pro evropské firmy závazné. Ale kdo bude dělat s Íránem obchody, ten podstupuje velké riziko. Může to zajít tak daleko, že bude dané firmě odepřen vstup na americký trh. Proto mnozí se skřípěním zubů a vztekle akceptují novou realitu.

V debatě o sankcích nejde tedy jen o zastavení nějakých íránských představ o jaderné velmoci. Jde o větší otázku. Podaří se Trumpovi vnutit svou vůli celému světu? Nebo je zde možnost se mu postavit, pokud možno bez pochybných spojenectví, ptá se Hesse na závěr. To jsou osudové otázky.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.