Nebezpečný vývoz jménem corbynismus

Spoléhat se na corbynismus by byla pro evropskou levici chyba. Corbyn je ideologický extrémista.

Fakt, že se evropská levice spoléhá na Jeremyho Corbyna jako na spasitele, je podle Jamese Kirchicka z amerického think tanku Brookings Institution důkazem jejího špatného stavu. Dá se rozumět tomu proč. Labouristé pod vedením Corbyna jsou relativně silnou opoziční stranou ve srovnání se situací jiných sociálních demokratů v Evropě.

(Připomínáme čtenářům, že článek vychází jako snaha o to dávat prostor různým názorům na jednotlivé osobnosti, jevy, procesy nebo události v rámci zahraniční veřejné debaty. Pozn. redakce)

Corbyn před třemi lety inspiroval stovky tisíc lidí k tomu, aby se připojili k jeho straně. I když strana v předčasných volbách nezvítězila, Corbyn překonal všechna očekávání.  Premiérka Mayová tak utrpěla „ponižující vítězství“. Dnes by Labouristická strana vzhledem k vývoji kolem Brexitu nejspíš vyhrála.  Evropská sociální demokracie se ale má vyhnout tomu následovat Corbynův příklad, i když to vypadá atraktivně.

Důvody? Pro evropské progresivní síly by to nebyla cesta nikam: Corbyn je celoživotní euroskeptik. Patří k levičákům, kteří v EU vidí kapitalistické spiknutí, které brání zavedení kapitalismu v jedné zemi, upozorňuje Kirchick.

Corbynův úspěch je jen šťastná náhoda, které vděčí díky situaci ve straně a také volebnímu systému v Británii.

Nárůst labouristické členské základny za Corbyna je klamavé: neříká nic o straně se širokou podporou ve společnosti, ale spíš o kultu osobnost. Základna loajálních podporovatelů Corbyna ochránila před chybami odporem, kterému by normálně čelil jako lídr strany. Například v případě volby o nedůvěře, kdy proti němu volilo 172 z 229 labouristických poslanců.

Má to zkreslující dopad na britskou politiku, strana se posouvá doleva, což znemožňuje její konkurenceschopnost. Kdyby Labouristy vedl v době, kdy konzervativní vláda prokazuje nekompetenci a je plná vnitřních sporů, schopnější a méně ideologicky extrémní politik, byli by už u moci.

Vedle toho, že Corbyn představuje ekonomického socialistu, je také reflexivně protizápadní ve své zahraniční politice. Corbynismus jen málo láká v bývalých zemích za železnou oponou, míní dále. I když Corbyn sám není komunista, jeho hlavní poradce Seumas Milne je podle hodnocení Kirchicka stalinista. Vedle toho kauza Skripal prokázala Corbynovu připravenost podpořit Rusko proti vlastní zemi.

Kirchick míní, že Corbyn je také antisemita, což by mělo být důvodem, proč by ho měli evropští sociální demokraté odmítnout. Za celé tři roky pod vedením Corbyna v Labouristické straně se jen prohloubila antisemitská krize. Například nedávno přirovnal Corbyn jednání Izraele v Gaze za kroky nacistického Německa u Stalingradu atp. Zkrátka autor dochází ve svém hodnocení k tomu, že Corbyn je nuancovaným antisemitou, což souvisí s jeho silným antisionismem.

Vedle toho Corbyn chápe rasismus jen čistě prostřednictvím moci, což způsobuje jeho zjednodušený a vulgární pohled na židy.

Výstřednosti Corbynova postoje k židům, Izraeli a také ke globální politice odrážejí specifiku britské zkušenosti, nejsou ale přenositelné na kontinentální Evropu. Británie se nikdy neocitla pod nadvládou nacistického Německa a nezažila holocaust, připomíná autor například.

Corbynův protizápadní náboj pak autor vidí jako odnož „historické a provinční levicové opozice britskému impériu“. S koncem britského koloniálního projektu se nepřátelství k rasistickému a kapitalistickému globálnímu impérium prostě přeneslo na USA.

Ovšem jiní sociální demokraté v Británii, v Německu, v Itálii a ve Francii si cenili transatlantické vazby s USA. Ve srovnání s poválečným premiérem a sociálním demokratem Clementem Attleem je Corbyn, který se odvolává na Attleeho sociální politiku, protiamerický. Corbyn je celoživotní „užitečný idiot Moskvy“, píše dále Kirchick doslova. Tam, kde Attlee pomáhal budovat NATO a jaderný arzenál Velké Británie, Corbyn je v opozici vůči oběma. Attlee podporoval židovský stát, Corbyn celý život pracuje s těmi, kdo jej chtějí zničit.

Německý sociální demokrat August Bebel nazval antisemitismus „socialismem pro hlupáky“. Pro evropskou levici by bylo hloupé přijmout politiku Jeremy Corbyna, uzavírá autor.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor –  Chatham House – Rt Hon Jeremy Corbyn, Leader of the Labour Party, UK, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=59837365

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.