Ruští analytici tvrdí, že Rusko bude znova hospodářsky stagnovat

Mají o tom svědčit čísla o propadu průmyslu, zadluženosti a snížení nabídky pracovních míst i nízká čísla spotřeby.

Pokrizový růst ruské ekonomiky přejde podle makroukazatelů nejspíš do delší stagnace, píše se ve zprávě Centra makroekonomické analýzy a krátkodobého prognózování (CMAKP), kterou přinesl deník Kommersant. Analytici Centra popsali příznaky stagnace v ruské ekonomice: prudké zhoršení situace v průmyslu, snížení poptávky po pracovní síle, zadluženost občanů v kontextu nedostatečného růstu příjmů a soukromé spotřeby.

Podle zprávy se v prvním kvartálu roku 2018 nic výrazně nezměnilo ve srovnání s tím posledním v roce 2017, nicméně se snižuje ekonomická dynamika. Snižuje se spotřeba jako součást růstu, zatímco roste význam exportu, ale ten bude jen těžko stabilní vzhledem k sankcím na metalurgii a také omezením vývozů ropy v rámci OPECu. Podíl rezerv na růstu HDP byl ve druhém kvartále negativní.

I když Rosstat hodnotil nedávno navýšení dynamiky průmyslové výroby, analytici centra jsou skeptičtí a upozorňují na pokles indexu RMI průmyslu, a to už třetím měsícem.

Odborníci také vidí jako příznak stagnace snížení počtu nových pracovních míst, ten se stabilizoval a nyní snížil. Tempo navýšení reálných příjmů sice rostlo v posledním půl roce, ale ukazuje se, že čísla jsou výsledkem zvýšení mezd v rámci státního sektoru. Pomalý růst mezd před tím konstatovala i analýza banky Raiffeisen.

Podle poznatků Centra se také stále více občanů musí spoléhat na půjčky, protože věří ve stabilitu svého postavení. To se ale už ukázalo jako problém v letech 2008-09 a 2014-16.  Celkově je stav ruské ekonomiky podle hodnocení napjatý a „s největší pravděpodobností tak vstupuje do dlouhé stagnace“.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.