Trump si chválí cla na čínské dovozy. Prý fungují skvěle

Americký prezident si chválí dopady cel na Čínu. Prý se Číně daří mizerně a cla poškozují ekonomiku.

Americký prezident také tvrdí, že díky clům se znovu otevřely ocelárny v USA, píší Financial Times (vydání 6/8/2018). Americký prezident tvrdí, že USA obchodní válku s Čínou vyhrávají a že cla na čínské dovozy sníží americký dluh. Donald Trump tweetoval, že „cla fungují skvěle“, Číně se daří mizerně a cla poškozují její ekonomiku.

Trump také srovnal pád na čínské burze se silným výkonem americké burzy s tím, že cla povzbudily znovuotevření řady oceláren.

Čínská burza ztratila druhé místo na světě, nahradila ji burza japonská. Čínské akcie ztratily za osm měsíců 27 %, což dále zvyšuje úzkost investorů, investoři se obávají nejen eskalující sporu s USA, ale také rostoucích dluhů a zpomalujícího ekonomického růstu.

Cla prý také umožní americké ekonomice splácet dluh. Oficiálně se ale dá očekávat, že dluh bude narůstat mimo jiné i kvůli republikánské daňové reformě. Cla jsou malým zdrojem příjmů rozpočtu, tvoří jen 0,2 % HDP. Ekonomové se spíše domnívají, že i zvýšená cla jsou velice malá jako zdroj rozpočtu a že jakýkoliv příjem bude vykompenzován poškozením ekonomiky.

Cla navíc vedou k odvetě, což zase škodí americkým firmám. Čínské vedení vydalo signály, že bude ekonomiku stimulovat volnější měnovou politikou. Většina ekonomů očekává totiž zpomalení čínské ekonomiky.

Čína už oznámila, že zavede cla na dalších 60 mld. amerického dovozu. Žádná ze stran nechce uhnout, takže šance na velkou obchodní válku mezi dvěma velmoci jsou velké.

MMF už varoval, že tato situace může ohrozit globální ekonomický růst. Čínský seznam, na který může dojít v dalších kole odvety, zahrnuje 25 % na zkapalněný zemní plyn, což by byla rána pro americké firmy zpracovávající LNG, protože Čína je třetí největší obchodní trh.

Čína v prvním kole odvety zacílila na citlivé položky, směřující na voliče Trumpa. Prezident následně slíbil pomoc 12 mld. dolarů americkým zemědělcům.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.