USA riskují, obchodní válku s Čínou také mohou prohrát

Co se dá čekat od obchodní války mezi USA a Čínou kromě známého „každá prohraje“? Mimo jiné to, že natrvalo změní svět – k horšímu.

Americký ekonom Joseph Stiglitz píše, že nejlepším výsledkem Trumpova zaměření na americký obchodní deficit by bylo zlepšení bilaterální bilance. Kompenzace bude následovat přes odpovídající navýšení deficitu s jinou zemí.

Začalo to jako malá rozmíška – ocel a hliník a rychle se to mění v plnohodnotnou obchodní válku s Čínou. Když bude udrženo příměří mezi EU a USA, pak budou USA bojovat hlavně proti Číně.

Kromě onoho známého, že „každý prohraje“, co můžeme předpovědět o budoucích výsledcích obchodní války?

Makroekonomika vítězí, říká Stiglitz. Když budou americké investice větší než domácí úspory, bude muset dovážet kapitál a bude mít velký obchodní deficit. A americký deficit bude růst, stačí se podívat na schválené daňové škrty. Tím se obchodní deficit bezesporu zvýší, ať už bude výsledek obchodní války jakýkoli. Jedině, kdyby Trump strhl americkou ekonomiku do recese, pak by investice totiž klesly, píše ironicky Stiglitz.

I ten nejlepší výsledek bude horší, než dnešní stav, tvrdí Stiglitz. Možná nebudou Američané kupovat pračky z Číny, budou je kupovat někde jinde, ze země, která bude dražší a která unikla Trumpově hněvu. USA mají problém, přiznává Stiglitz, ale není to Čína. Je doma a jsou jím příliš malé úspory.

Trump je velmi krátkozraký. Kdyby jen trošku rozuměl ekonomice a měl nějakou dlouhodobou vizi, udělal by, co by mohl, aby zvýšil národní úspory. To by totiž snížilo obchodní deficit, a nejen s jednou zemí.

Snížit smysluplně bilaterální obchodní deficit je těžké. Bez jakékoliv vládní intervence povede oslabená poptávka po čínském zboží ke slabšímu jüanu. To sice zablokuje americké sankce, ale zvýší to čínskou konkurenceschopnost s dalšími zeměmi. A to Čína nemusí používat žádné další nástroje, jako jsou kontroly mezd a cen. Čínská obchodní bilance je také určována její makroekonomickou situací.

Když bude Čína také silně intervenovat a provede odvetu, pak může být změna obchodní bilance ještě menší. Těžko určit, kdo komu způsobí jakou bolest. Čína více kontroluje svou ekonomiku, chce se dostat k modelu založeném na domácí poptávce, než na exportu a investicích. USA vlastně jen pomáhají Číně udělat to, co stejně chce, myslí si Stiglitz. Jenže sankce jsou načasovány zrovna ve chvíli, kdy se Čína snaží vypořádat s dluhem a nadměrnou kapacitou, minimálně v některých sektorech to mohou USA zkomplikovat.

Jedno je zcela jasné. Trumpův cíl je zastavit Čínu, aby realizovala svou politiku „Made in China 2025“. Tento cíl selže, myslí si Stiglitz. Jen to posílí lídry Číny, aby navýšili inovace a technologickou dominanci, protože si uvědomí, že se nemohou spoléhat na jiné a že USA jsou nepřátelské.

Když už válka, pak musíte vědět, že máte dobré generály, jasné definované cíle, životaschopnou strategii a podporu lidu. Právě tady jsou tak vidět rozdíly mezi USA a Čínou. Nikdo nemůže mít méně kvalifikovaný tým než Trump, většina Američanů si nepřeje obchodní válku.

Veřejná podpora dál oslabí, když si Američané uvědomí, že ztratí – ztratí pracovní místa, nejen kvůli tomu, že Čína provede odvetu, ale také americká cla zvýší cenu amerického exportu, a tím bude méně konkurenceschopný. Cena zboží, které budou kupovat, vzroste. Možná poklesne hodnota dolaru, což zvýší inflaci. FED zvedá úrokové sazby, což povede ke slabším investicím i růstu a větší nezaměstnanosti, píše Stiglitz.

Čína navrhla taková řešení, aby Trump nechal boje a zároveň si mohl uchovat tvář a vyhlásit vítězství. Ale on je odmítl použít. Snad by jeho povrchnost mohla vést k nějakému „velkému summitu“ s čínským prezidentem, kde by se vše vyřešilo gesty a malou úpravou cel.

V takovém případě by Trump nedokonale „vyřešil“ problém, který vytvořil. Ale svět i tak bude jiný, nejistější, s menší důvěrou v panování mezinárodního práva a s ostřejšími hranicemi. Trump natrvalo změnil svět – k horšímu, píše Stiglitz. I s nejlepšími výsledky bude jediným vítězem Trump a jeho obrovské ego zase o něco vzroste.


Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.