Kaspický summit podepíše konečnou dohodu o právním postavení Kaspického moře

Pět kaspických sousedů v neděli podepíše po 20 letech jednání konvenci o statusu Kaspického moře. Na přetřes už se dostala možnost vojenských základen USA v Kazachstánu.

Rusko, Kazachstán, Ázerbájdžán, Irán a Turkmenistán se po dvaceti letech rozhovorů dohodly na statusu Kaspického moře, oznámil to Kreml i kazašský prezident Nursultan Nazarbajev, který mluví o „historickém rozhodnutí“.

Prezidenti všech pěti zemí, které obklopují Kaspické moře, se mají v neděli sejít v kazašském Aktau. Zde by mělo dojít ke konečné dohodě o právním postavení Kaspického moře. Podle kazašského prezidenta byly dvacet let trvající rozhovory na toto téma „neprosté“. „Předpokládám, že všechny otázky jsou odsouhlaseny, očekáváme zítra přijetí historického rozhodnutí. Je to pro nás všechny velmi důležitá otázka“, řekl Nazarbajev v sobotu.

Kreml potvrdil, že konvence o právním postavení Kaspického moře bude přijata v neděli na Pátém Kaspickém summitu v Aktau v Kazachstánu.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov už v prosinci minulého roku sdělil, že konvence o právním statusu Kaspiku je fakticky hotová.

Kazašský ministr zahraničí Kajtar Abdrachmanov v souvislosti s tím v sobotu sdělil, že umístění vojenských jednotek USA u Kaspického moře se neplánuje. „Jedná s o komerční železniční dopravu neletálních nákladů přes území Kazachstánu k pokračování pro mezinárodní společenství zcela nutných operací na podporu vlády Afghánistánu.“, řekl. Abdrachmanov dále připomenul, že se k tomu nevyužívá jenom území Kazachstánu. „Přirozeně se nejedná o žádných vojenských základnách na Kaspiku.“

Dohoda mezi USA a Kazachstánem z roku 2010 je podle kazašského šéfdiplomata analogická s těmi rusko-americkými z minulosti. Kazachstán jen doplnil seznam přepravních bodů o přístavy Aktau a Kuryk.

O tématu vojenské základny jsme čtenáře už informovali tímto článkem zde.

Kaspické moře je největší světové bezodtokové jezero, které má fakticky vlastnosti moře. I když striktně řečeno se o moře nejedná. Jeho rozloha činí asi 376 tisíc km². Je dnes obklopeno celkem 5 samostatnými státy v oblasti mezi Kavkazem na západě a střední Asii na východě. Na severu leží Rusko a na jihu Írán a region Blízkého východu.  V oblasti Kaspického moře se nacházejí  významná naleziště ropy a zemního plynu, podle některých odhadů v rozsahu zhruba 18-20 miliard tun.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.