EU je jenom papírový tygr

Garance Evropské unie pro firmy obchodující s Íránem jsou obsahově beze smyslu. Podobně jako politika Bruselu. 

Komentátor Samuel Jackisch se pro ARD Tagesschau intenzivně věnuje zavedení amerických sankcí proti Íránu.

Jak mají firmy chápat výzvu EU, aby ignorovaly americké sankce na Írán? Riskovat koláč za pár drobků, ptá se Jackisch. Politika Bruselu nedává smysl.

Ministr zahraničí Velké Británie, Německa a Francie říkají: nebojte se, firmy jako je Boeing, Siemens nebo Total by dále měly obchodovat s Íránem a dodávat letadla, lokomotivy a devízy. A prostě nechat sankce USA vyšumět. Jenže i když se EU snaží a výhrůžně zabručí, jsou to USA, kdo táhne za delší konec provozu.

Ti, kteří dodávají turbíny, stroje a auta do Íránu, ti obvykle působí i na americkém trhu. Německé firmy mají s Íránem obchody ve výši asi 3 mld. euro, což není málo. Jenže do USA vyvážejí ty stejné firmy asi 35x víc. EU od nich chce, aby kvůli drobkům riskovali celý koláč.

Sice by americké sankce neměly vůči evropským firmám platit. Ale ochranu dceřiných firem nebo dodavatelů, kteří mají sídlo v USA, to už Brusel zajistit nedokáže. Obchody německých firem s Íránem budou zajištěny finančně vládou, jenže co když financování odmítnou mezinárodní banky, protože se budou bát hněvu Wall Streetu?

A budou snad francouzští či britští exportéři tu „trochu peněz“ z Íránu dávat všanc kvůli budoucím tržním možnostem v USA? Protože vzhledem k ekonomické a politické situaci v Teheránu je dokonce i Trumpův Bílý dům oáza spolehlivosti.

EU považovala íránskou dohodu za jeden z největších úspěchů. Federica Mogheriniová hájí své politické dědictví. Těžko se dalo dřív představit, že by USA sankcionovaly své spojence.

EU ale neprovozuje státní kapitalismus, ani Brusel nemůže firmám nařídit, jak se mají chovat. Takže exportní a investiční garance jsou obsahově beze smyslu. Jsou jen signálem, že Evropa chce dohodu dodržet, která se po stažení Siemensu a dalších stejně nedá zachránit, myslí si Jackisch. Jednání Bruselu je jen politická kulisa.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.