Saúdská Arábie nesnese kritiku

Království se sice snaží se přesvědčit Západ o tom, že se modernizuje, ale na kritiku jiných reaguje tvrdě.

Billy Perrigo si na stránkách časopisu The Times (vydání 20/08/2018) všímá diplomatické roztržky mezi Saúdskou Arábii a Kanadou, která vypukla 6. srpna poté, co ministr zahraničí Kanady vyzval Saúdskou Arábii, aby propustila aktivistky za ženská práva z vězení. V odpovědi na to Saúdové vyhostili velvyslance Kanady, zastavili nový obchod a investice s Kanadou a prohlásili, že kolem 15 tisíc studentů ze Saúdské Arábie odejde z Kanady domů. Přitom se Saúdové snaží Západu ukázat, že mají novou, moderní tvář.

Korunní princ Mohammed, kterého na Západě vidí jako ambiciózního reformátora, během posledního roku pomalu odstraňoval restriktivní zákony. Například zrušil zákaz řízení aut pro ženy a po 35 letech nechal otevřít kina. Ovšem být reformátor, není totéž jako demokrat, připomíná autor. Od května se Saúdská Arábie zaměřila na bezprecedentní zátah proti aktivistům, včetně organizace Human Rights Watch.

Saúdská taktika vůči Kanadě není nová. Něco podobného se stalo v roce 2015 Švédsku za kritiku bičování bloggera Raifa Badawího. Saúdská Arábie stáhla ambasadora a zablokovala obchodní víza pro švédské občany. A podobné to bylo v případě německé kritiky saúdského počínání v Jemenu minulý rok v listopadu. Tady zase uvedla na černý list německé společnosti.

Spojené státy za prezidenta Trumpa nejsou hlasitým zastáncem lidských práv v Saúdské Arábii, všímá si článek, což komplikuje méně silným zemím jejich kritiku počínání Saúdů. Zvláště, když jsou ohroženy lukrativní obchodní dohody. Kanada nyní tvrdí, že nelituje toho, že se lidských práv zastala, jenže její příklad těžko budou následovat další. Podle ředitelky Human Rights Watch pro Blízký východ se většina raději dívá jinam. Moderní nebo středověké – vypadá to, že království se chystá zůstat absolutní monarchií, končí Perrigo.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.