V Rumunsku se opět protestuje proti korupci

Reuters. Tisíce Rumunů se shromáždily během víkendu, aby protestovaly proti sociálnědemokratické vládě a korupci v zemi. Protestující požadovali odstoupení premiérky Viociky Dancilaové.

Nedělní protesty v Bukurešti a dalších větších městech proběhly pokojně. Na rozdíl od prvního dne protestů, kdy došlo ke střetům s pořádkovými silami.

Asi 15 tisíc lidí se sešlo přímo před sídlem vlády. Ze shromáždění se ozývala hesla a slogany jako „Korupce zabíjí. Rezignace!“ nebo „Zloději, zloději!“. Shromáždění se vybavili rumunskými, evropskými vlajkami i vlajkou NATO.

Nejedná se o první případ protikorupčních protestů v Rumunsku. V tomto roce se parlament rozhodl ke změnám trestního zákoníku, který vyvolal obavy také v EU a na ministerstvu zahraničí v USA. Změny zákona nyní leží u rumunského Ústavního soudu.

Předseda sociální demokracie Liviu Dragnea byl odsouzen na tři a půl roku za zneužití úřadu, ale rozhodnutí soudu není pravomocné.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.