Souhrn dnešních zpráv !A: Irák couvá ohledně sankcí proti sousedovi, poptávka po lithiu se zdvojnásobí a ajatolláh Chameneí vyloučil válku s USA

Irácký premiér změnil výroky o dodržování sankcí vůči Iráku. Poptávka po lithiu se do roku 2025 může zdvojnásobit. Íránský ajatolláh vyloučil válku s USA.

Irák couvá ohledně dodržování sankcí proti Íránu

Reuters. Irácký premiér Hajder al-Abádí v pondělí ustoupil od svého příslibu, že Irák bude dodržovat americké sankce proti Íránu. Sdělil, že jeho vláda bude respektovat jenom zákaz dolaru pro transakce s Íránem. Abadí řekl, že v případě dolaru nemá jeho země na výběr, ale odmítl, že by byl Irák zavázán dodržovat veškeré sankce proti sousednímu Íránu.

Premiér Iráku během minulého týdne nejprve řekl, že Irák bude sankce dodržovat. Potom se na něj ale snesla kritika od iráckých politiků, kteří jsou spojence Íránu.

USA a Írán představují dva hlavní spojence Iráku, což zemi v současné situaci postavilo do složité situace. Abádí také řekl, že otázka obchodování s Íránem bude ještě hodnocena a vláda neudělala v tomto ohledu žádné rozhodnutí.

Hlad po lithiu se může zdvojnásobit

Statista. Elektromobilita je skloňována ve všech pádech. To, co zní jako „dobré pro životní prostředí“, má i svoji stinnou stránku: vysoce kvalitní baterie vyžadují velké množství surovin jako je lithium.

Jak ukazuje infografika webu Statista, poptávka po lithiu pro výrobu baterií se podle prognózy obchodního poradce Stormcrow Capital do roku 2025 více než zdvojnásobí.

Celkové světové zásoby lithia dosahují více než 40 milionů tun, ale zásoby stávajících dolů dosahují pouze asi 14 milionů tun.

Odborníci se proto domnívají, že v průmyslu může vzniknout problémové místo. Totéž platí pro surovinu kobalt. Je také zapotřebí pro výrobu lithium-iontových baterií.

Infografik: Weltweiter Hunger auf Lithium könnte sich verdoppeln | Statista

Více infografiky najdete na Statista

Chameneí vyloučil válku s USA

Reuters. Podle informací íránské televize vyloučil v pondělí ajatolláh Alí Chameneí jakoukoliv vojenskou konfrontaci se Spojenými státy.

„V poslední době američtí představitelé mluví otevřeně o Íránu…mluví o válce a vyjednávání…Přehánějí o možnosti války s Íránem… Nebude žádná válka…Nikdy jsme válku nezačali a oni nebudou Írán konfrontovat vojensky,“ sdělil ajatolláh v televizi.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.