Celá Kuba byla na osm hodin online

Reuters. Kubánská vláda spustila na osm hodin internet pro všechny mobilní uživatele na ostrově. Celkem se jedná o 5 milionů mobilních telefonů.

Osmihodinový test byl zkouškou před zahájením komerčního prodeje internetového připojení. Kuba patří k nejméně propojeným zemím na západní hemisféře. V zemi je dost Wi-Fi hotspotů, ale skoro žádné internetové připojení doma.

Obyvatelé Havany vyjádřili podle Reuters spokojenost s testem internetového připojení zdarma, i když připojení bylo slabší než normálně. 40 % občanů Kuby má příbuzné v zahraničí a chce tak připojení k internetu využívat pro komunikaci s nimi.

Vláda zatím nesdělila, kolik bude mobilní připojení stát. Nicméně například společnosti a velvyslanectví platí za 4 gigabytové připojení 45 dolarů za měsíc. Průměrná mzda v zemi je podle agentury Reuters 30 dolarů, zatímco hodina připojení prostřednictvím veřejných hotspotů stojí 1 dolar.

Analytici jsou toho mínění, že internet oslabí vládní kontrolu nad informacemi na Kubě. Na druhou stranu vláda vidí v prosazovaní většího propojení Kuby prioritu. Nový prezident země Diaz-Canel řekl o Kubě, že „Potřebujeme být schopni dát obsah revoluce online.“ Kubánci by se podle prezidenta  mohli postavit „proti lavině pseudokulturního, banálního a vulgárního obsahu“ na internetu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.