Kongres zveřejnil návrh nových sankcí proti Rusku

Nové sankce se zaměřují na ruský státní dluh, cenné papíry a také na některé energetické projekty.

Americký Kongres zveřejnil další návrh zákona o sankcích proti Rusku. Podle něj musí prezident USA okamžitě reagovat na pokusy ruské vlády o vměšování se do amerických voleb a veřejně vyzvat Rusko, aby navrátilo Ukrajině Krym. Kromě toho má Rusko přestat podporovat separatisty na východní Ukrajině a prezidenta Sýrie Bašára Asada. A za 90 dní od platnosti daného zákona musí ministr zahraničí po dohodě s ministrem obrany zhodnotit hrozby, které Rusko představuje.

Návrh zákona zavádí sankce proti ruskému státnímu dluhu. Budou zakázány operace s ruskými suverénními cennými papíry, a to po 180 dnech od platnosti zákona. Dále se zakazují všechny transakce s majetkem nebo podíly na majetku Sberbanky, VTB, Gazprombanky, Promsvjazbanky, Rosselchozbanky a státní korporace Vněšekonombanky. Zvláštní sankce se potom mají týkat konkrétních osob a jejich investic v zahraničních energetických projektech ruských státních a se státem spojených společností v hodnotě nad 250 milionů dolarů.

Senátoři také navrhují, aby všechny jednotlivé sankce proti Rusku byly spojeny do jednoho balíčku. Nad takovým mechanismem by potom dohlíželo speciální oddělení ministerstva zahraničí, které musí odsouhlasit Senát.

Kreml na tuto iniciativu už reagoval s tím, že „nic dobrého do dvojstranných vztahů nepřinese“. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov také na dotaz o odvetných opatřeních Ruska řekl, že v daný moment se jedná pouze o návrh zákona, na který Rusko nijak reagovat nebude.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.