Souhrn dnešních zpráv !A: Putin psal Kimovi, bavorská CSU před volbami padá a Kuba byla na osm hodin online

Ruský prezident vyjádřil připravenost se „v nejbližší době“ sejít se severokorejským lídrem. Bavorská CSU před podzimními volbami podle průzkumu oslabila. Celá Kuba mohla na osm hodin brouzdat zdarma po internetu.

Putin se chce setkat s Kim Čong-unem

TASS. Ruský prezident Vladimir Putin v blahopřejném telegramu severokorejskému lídrovi v souvislosti s oslavami osvobození Koreji naznačil svoji připravenost setkat se s Kim Čong-unem.

V telegramu, který cituje severokorejská tisková agentura CTAK se dále píše, že Rusko oceňuje péči Severní Koreje o hroby padlých Rudoarmějců. Putin v něm označuje vztahy mezi Ruskem a Severní Koreou jako „přátelské a konstruktivní“ a vyjádřil naději, že obě země budou dále rozvíjet spolupráci. V telegramu se píše, že Putin je připraven se s Kimem sejít „v nejbližší době.“

Už dříve ruský prezident pozval Kim Čong-una na návštěvu Ruska, a to na vladivostocké Východní ekonomické fórum či zvlášť.

CSU jde před volbami v Bavorsku dolů

Rakouský Kurier píše, že Zelení se stali druhou nejsilnější stranou se 17 %. Podle průzkumu Forsa se CSU propadla v Bavorsku na 37 %. Ztráty CSU tak nadále pokračují. CSU je tak od absolutní většiny, o kterou v zemském parlamentu usiluje, dosti vzdálená.

Zelení posílili a jsou druhou nejsilnější stranou, SPD má nadále 12 %, AfD posílila na 13 %. S koalicemi by to pro CSU vypadalo bledě, například koalice s SPD by nebyla možná.

Dotázaní měli odpovědět také na to, jaké jsou podle jejich názoru největší problémy spolkové země Bavorsko. Na prvním místě je to prý vládnoucí strana a předseda Markus Söder, pak jsou to uprchlíci a pak trh s bydlením. Forsa tvrdí, že to, že se CSU soustředila na problémy s uprchlíky a na střet s CDU ji zatím nepomohlo.

Celá Kuba byla na osm hodin online

Reuters. Kubánská vláda spustila na osm hodin internet pro všechny mobilní uživatele na ostrově. Celkem se jedná o 5 milionů mobilních telefonů.

Osmihodinový test byl zkouškou před zahájením komerčního prodeje internetového připojení. Kuba patří k nejméně propojeným zemím na západní hemisféře. V zemi je dost Wi-Fi hotspotů, ale skoro žádné internetové připojení doma.

Obyvatelé Havany vyjádřili podle Reuters spokojenost s testem internetového připojení zdarma, i když připojení bylo slabší než normálně. 40 % občanů Kuby má příbuzné v zahraničí a chce tak připojení k internetu využívat pro komunikaci s nimi.

Vláda zatím nesdělila, kolik bude mobilní připojení stát. Nicméně například společnosti a velvyslanectví platí za 4 gigabytové připojení 45 dolarů za měsíc. Průměrná mzda v zemi je podle agentury Reuters 30 dolarů, zatímco hodina připojení prostřednictvím veřejných hotspotů stojí 1 dolar.

Analytici jsou toho mínění, že internet oslabí vládní kontrolu nad informacemi na Kubě. Na druhou stranu vláda vidí v prosazovaní většího propojení Kuby prioritu. Nový prezident země Diaz-Canel řekl o Kubě, že „Potřebujeme být schopni dát obsah revoluce online.“ Kubánci by se podle prezidenta  mohli postavit „proti lavině pseudokulturního, banálního a vulgárního obsahu“ na internetu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.