Trump doufá v dohodu s EU, problém je u zemědělství

Evropská unie pod tlakem Francie požaduje, aby bylo zemědělství vyjmuto z obchodní dohody se Spojenými státy.

Silná americká zemědělská lobby nevidí dostatečný pokrok, napsaly Financial Times.

Trump to jako obvykle vzal rychle a tweetoval, že Američanům zajistil novou, férovou dohodu s EU. A to díky clům! Jenže vyjednavači to vidí trochu jinak, objevuje se totiž velký problém.

EU totiž trvá na tom – i díky tlaku Francie – aby z jednání bylo zcela vyjmuto zemědělství. A to se mocné zemědělské lobby v USA nelíbí, nemluvě o tom, že se již nyní cítí poškozena Trumpovou obchodní politikou. Otázka je, jaká bude dohoda, která se má týkat průmyslové zboží (s výjimkou aut) a jestli je vůbec taková dohoda možná, o čemž již nyní pochybuje americký Kongres.

Trumpovi kritici – dříve i voličská základna – jsou ovšem právě američtí zemědělci, kteří na jeho obchodní politiku doplácejí, jak píše FT. A Trumpovy snahy je uklidnit zatím nebyly moc úspěšné. Zemědělce nenadchla pomoc ve výši 12 mld. dolarů, protože jim prý nemůže nahradit dlouhodobé ztráty, ke kterým může dojít na trzích jako je Mexiko či Čína.

Trump se postaral o zmatek, když tweetoval, že „otevřel Evropu pro naše farmáře“. Prý vycházel z toho, co mu slíbil Juncker a sice, že EU bude kupovat více sóji z USA. EU již poslední rok nakupuje větší množství sóji z USA, ještě před tím, než bylo dohodnuto tzv. příměří

Jenže zástupci EU také trvají na tom, že zemědělství je mimo vyjednávání. Juncker prý na rovinu Trumpovi řekl, že trvání na zemědělství by dohodu zničilo. Francouzská farmářská lobby jakékoliv otevírání odmítá.

V jedné části vyjednávání zástupci EU prý přistoupili na jednání o zemědělství, ale jen tehdy, když se USA vzdají svého „Buy American“ pro veřejné zakázky. Když se o tom začala vést debata, Trump prý řekl, aby to nedělali moc komplikované.

Zemědělství je velmi sporný bod transatlantických vztahů, uvádějí FT. EU má vyšší standardy u zemědělství a potravin, včetně odporu vůči geneticky modifikovaným organismům, což USA vidí jako nevědeckou výmluvu, která jim brání dostat se na lukrativní trh.

EU je pátým trhem pro americké exporty zemědělských produktů, a i když export roste, méně než 6 % importu EU z USA se týká zemědělství.

Dá se očekávat, že americký Kongres bude trvat na tom, aby v jakékoliv dohodě s EU bylo zemědělství obsaženo. Americká ústava dává Kongresu právo rozhodovat o mezinárodních smlouvách. Prezident smí o nich vyjednávat, ale jen za přísných podmínek. Legislativní verze z roku 2015 přímo uvádí, že jedním z hlavních cílů amerického obchodního vyjednávání má být získání konkurenceschopných příležitostí pro americké zemědělské exporty.

EU prý Trumpa okouzlila sójou a dosáhla tím příměří, uvádějí FT, ale američtí farmáři, kteří ovlivňují silně americkou politiku, upozorňují na to, že EU stále kupuje mnohem méně sóji než Čína. Američtí zemědělci říkají, že ztrátu čínského trhu nikdo nenahradí.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.