Zvýšilo se riziko Brexitu bez dohody

Podle britského ministra zahraničí musí Evropská komise změnit svůj postoj. Jinak hrozí chaotický odchod Británie z EU.

Ministr zahraničí Velké Británie Jeremy Hunt varoval před tím, že narůstá možnost chaotického odchodu Velké Británie z Evropské unie na základě „žádné dohody“. Evropská komise podle britského šéfdiplomata musí změnit svůj přístup.

Osm měsíců před tím, než Velká Británie opustí EU, a její vláda a Brusel se ještě nedohodly na podobě odchodu a budoucích vztazích. Zvyšuje se tak možnost Brexitu bez formální dohody.

„Myslím, že riziko „žádné dohody“ o Brexitu v poslední době narostlo … není zde vůbec žádná garance, že budeme dohodu mít,“ sdělil Hunt po setkání s finským ministrem zahraničí Timo Soinim.

Hunt také sdělil, že je to věc, kterou si nikdo nepřeje. „Potřebujeme vidět změnu v postoji Evropské komise“, dodal dále. Londýn a Brusel se dohodly, že dohody dosáhnou k 18. říjnu, což je ale podle diplomatů příliš optimistické očekávání, neboť hlavní vyjednavač pro Brexit za EU Michel Barnier minulý měsíc odmítl hlavní body návrhu britské premiérky Theresy Mayové.

Ekonomové míní, že Brexit bez dohody poškodí pátou největší ekonomiku světa, protože obchod s EU bude podřízen clům.

Zastánci Brexitu mluví o tom, že se jedná jenom o dočasné problémy, v dlouhodobější perspektivě prý bude odchod z EU pro Británii ekonomicky výhodný. Někteří poslanci v Británii naopak požadují opakování referenda o Brexitu z roku 2016.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.