Kaspik směřuje k eurasijské integraci

Dohoda o statusu Kaspického moře představuje mnohostranné vítězství pro eurasijskou integraci.

V kazašském přístavu Aktau byla podepsána dlouho očekáváná dohoda o právním statusu Kaspického moře a podle novináře Pepe Escobara se jednalo o „zásadní moment v probíhajícím masivním směřování k eurasijské integraci“.

Složitá jednání kolem základních otázek trvala dvě desítky let. Je Kaspické moře jezero, nebo moře? Mělo by být rozděleno nebo sdíleno pěti sousedy na jeho březích? Všech pět zemí pomalu a postupně dospívalo ke kompromisu o suverénních a výlučných právech, svobodě plavby, o svobodném přístupu všech lodí z Kaspiku na světová moře (pozn. red. zřejmě se myslí prostřednictvím Volžsko-donského kanálu) a zpět a také o bezpečnosti. Pouze pět zemí, které leží na březích Kaspického moře, zde může být přítomno vojensky.

Konvence definuje Kaspické moře jako „moře“, kterého se týká „zvláštní právní postavení“. Znamená to, píše Escobar dále, že moře má společné užití, ale jeho dno i oblast podzemí budou rozděleny – na tomto bodu se bude ještě pracovat, neboť jde o významné zdroje surovin.

Rozdělení mořského dna se má stát záležitostí dohod mezi sousedními státy na základě uznávaných principů a právních norem. Námořní hranice všech pěti států byly určeny ve vzdálenosti 15 námořních mil suverénních vod a 16 km navíc pro rybolov. Za tím je otevřená voda.

Prezident Kazachstánu Nursultan Nazarbajev připustil, že vyjednávání představovalo složitý proces. Kazašský ministr zahraničí Abrachmanov potom sdělil, cituje finální znění dohody, že k rozdělení hranic na Kaspiku dojde na základě dohod mezi jednotlivými zeměmi. Podle informací novin Asia Times nebyl s finálním textem zcela spokojen Írán. To se také promítlo ve slovech prezidenta Hasana Rúháního, že se jedná o „velký dokument“, přestože nevyřešil celou mimořádně složitou agendu.

V přímém odkazu na dohodu JCPOA o jaderné programu ale Rúhání zdůraznil svoje uspokojení nad tím, že kaspičtí partneři dávají přednost multilateralismu před jednostrannými kroky některých zemí.

Rúhání a Nazarbajev měli oddělená jednání, která se týkala posílení kooperace, včetně obchodování v národních měnách a ne v dolarech.

Prezident Vladimir Putin v Aktau také jednal s íránským prezidentem o otázkách, které přesahovaly Kaspické moře – amerických sankcích proti Íránu a investicích ruského Gazpromu v Íránu. Oba prezidenti dali najevo, že Kaspické moře je mimo dosah NATO. Putin potvrdil plány postavit na březích Kaspiku nový přístav s hlubokou vodou k roku 2025.

Dohoda se také dotkla stavby plynovodů. V tomto případě bude stavba plynovodů v pobřežních vodách vyžadovat povolení jen sousedních zemí, ne všech pěti členů kaspické pětky. Podle Escobara důsledkem toho může být, že Turkmenistán bude moci, v rámci diverzifikace exportů, položit plynovod do Ázerbájdžánu, což byl projekt, který Rusko nikdy nepodporovalo, protože jde o konkurenci Gazpromu v přístupu na evropský trh.

Nyní tak půjde v oblasti Kaspiku o hlubokou energeticko-ekonomickou spolupráci v duchu skutečné Eurasie. Důležitá bude spolupráce s Čínou, která sice není do záležitostí moře zapojena, ale investuje do kazašského obchodu s ropou a dováží plyn z Turkmenistánu.

Írán je historicky velmocí střední a jihozápadní Asie a zůstává i nyní jedním z organizačních principů ve střední Asii, kulturně i nábožensky, což je podle Escobara do jisté míry v kontrastu s vlivem sovětského sekularismu a turkického šamanismu. Příkladem je Ázerbájdžán, jenž je součástí západní sféry vlivu díky svým plynovodům (Baku-Tbilisi-Ceyhan například).

Takto vypadá umění dohody ve středoasijském stylu. Byl ustaven Kaspik 2.0, významná multilaterální výzva pro eurasijskou integraci.

Tématu jsme se věnovali také v tomto názorově odlišném článku.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor –  Peretz Partensky from San Francisco, USA – Deep sea oil drilling in the Caspian., CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=24570360

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.