Kommersant: Turecko, Rusko a Německo se sbližují

Příčinou je politika Spojených států v oblasti sankcí a dalších ekonomických omezení, která postihuje všechny tři země.

Americké sankce proti Rusku a Turecku a také obchodní cla proti EU zahájily proces politického sblížení v trojúhelníku Moskva – Ankara – Berlín, píše článek ruského listu Kommersant. Článek uvádí návštěvu ministra zahraničí Lavrova v Ankaře, v rámci které zazněl soulad a společné kritika Washingtonu. Tento týden se má Vladimír Putin sejít s Angelou Merkelovou a jednat mezi jinými tématy také o Sýrii. Merkelová přitom podpořila Turecko, kterému kvůli konfliktu s Washingtonem značně oslabila měna. A v září se do Berlína chystá turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan.

Při Lavrově návštěvě v Ankaře se zdůraznilo to, že vztahy mezi Moskvou a Ankarou vzkvétají jako nikdy. Lavrov byl dokonce pozván (jako znamení zvláštních vztahů) na setkání tureckých velvyslanců. Ruský šéfdiplomat mohl velvyslance oslovit v projevu. V kontextu současného konfliktu mezi Washingtonu a Ankary jde těžko o náhodu.

Na jednání oba ministři hovořili nejenom o Sýrii, ale právě o Spojených státech, které svými sankcemi Rusko a Turecko spojily. Názory na tuto otázku měli oba ministři stejné.  Z úst ruského ministra zněla kritika vůči USA a jejich politice, která je zaměřená na „směřování k nadvládě všude a ve všem, diktování politiky, objednávání muziky ve světových záležitostech bez jakéhokoliv souhlasu.“

Jak Lavrov zdůraznil, Spojené státy se navíc rozhodly „trestat svoje spojence“, což není základem pro jakýkoliv dialog. Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoğlu se nechal slyšet, že jsou důvodem pro obavy nejen těch zemí, kterých se týkají. Dnes Turecko a zítra to může být jakákoli evropská země.

Německá kancléřka Angela Merkelová v pondělí řekla, že Německo chce vidět „z pohledu ekonomiky prosperující Turecko“ a že „je to v našich zájmech“. Zopakovala také, že nikdo není zainteresován v ekonomické destabilizaci Turecka. Jak článek připomíná, kancléřka byla sama před časem ve sporech s Ankarou. Návštěva Erdoğana v září je ale chápána jako „oteplování“ vztahů obou zemí.

V sobotu se má sejít Angela Merkelová s ruským prezidentem Vladimírem Putinem. Podle mluvčího Kremlu se má jednání týkat řady mezinárodních otázek, včetně Ukrajiny, Sýrie a „restrikcí“ a jejích důsledků. Nebude to poslední setkání obou politiků. Kancléřka se má 7. září zúčastnit istanbulského jednání o Sýrii, kde budou vedle Německa také prezidenti Francie, Turecka a Ruska.

Podle hodnocení ruského velvyslance v Ankaře Alexeje Jerchova současný kontext podporuje vznik podobných kontaktů. Americké sankce chápe jako katalyzátor sblížení trojky EU, Turecka a Ruska.

Turečtí experti pro Kommersant sdělili, že všechny tři země byly značně poškozeny americkými kroky a sankcemi. Upozornili také na to, že v USA vnímají negativně plynovody Severní a Turecký proud, i když energetika není dostatečnou platformou pro zformování aliance proti USA.

Anton Fedjašin z Americké univerzity ve Washingtonu je přesvědčen, že společné protivení se USA ze strany Ruska, Turecka, Německa a také Číny, obsahuje pro všechny „ekonomické a diplomatické dividendy“. Ovšem nedá se v souvislosti s tím vyloučit také další zostření sporů s Washingtonem, kde se přibližují volby do Kongresu.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor – Kremlin.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=60753671

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.