Ministr obrany Mattis se dvořil Brazílii

Kvůli Číně a Rusku chtějí USA více spolupracovat s Brazílií a zvýšit svůj celkový profil v celé Latinské Americe.

Americký ministr obrany James Mattis na své cestě po Jižní Americe jednal v Brazílii. Na setkání s brazilskými důstojníky zdůraznil, že USA a Brazílie měly společné zájmy spočívající v geografii, demokracii a také společnému boji za druhé světové války.

Mattis dále řekl, že si Spojené státy přejí silnější vztah, který by se zaměřil na využití brazilského kosmického centra v Alcantaře, které leží na rovníku, což představuje technickou výhodu pro vypouštění do vesmíru.

Čína vyvíjí vesmírnou infrastrukturu v jižní Argentině, v Patagonii a je také více aktivnější v Latinské Americe ekonomicky, a to jako investor i jako zákazník pro zemědělské, nerostné a další zboží.

Mattis nicméně tvrdil, že americký zájem o vesmírnou stanici v Brazílii není motivován zeměpisem, ale tím, že Brazílie sdílí „politicky a technologicky naší orientaci“. Podle Mattise to „jiní nemohou důvěryhodně říci“.

Vzestup Číny v regionu následuje po dekádách někdy kontroverzního amerického vlivu v Latinské Americe. Mattisova cesta do Argentiny, Chile a do Kolumbie signalizuje, že se s čínským nástupem USA nehodlají smířit. Ministr Mattis zdůraznil, že ve vojenské oblasti zájem USA o Latinskou Ameriku nepolevil.

Podle analytika Adama Isacsona se Mattis pokouší zvýšit americký profil v regionu, kde žádný americký ministr obrany nebyl od roku 2014. Kontextem je růst vlivu Číny a Ruska.

Mattis si vybral Brazílii jako regionálního lídra a zemi chválil za její mírové misie i za postoj k venezuelské vládě, kterou označil za „po moci hladový, utlačovatelský režim“. Po jednání s americkým kolegou sdělil brazilský ministr obrany, že se oba shodli na tom, že řešení venezuelské krize by měla vést Brazílie.

V červnovém projevu americký admirál Kurd Tidd, který je velitelem jižního velení americké armády, varoval před tím, že Latinská Amerika je strategicky zapomenuta. Rusko zde prý zvýšilo svoje aktivity i přítomnost a podílí se zde na diskreditaci Spojených států. Čína by mohla využít svoje investiční aktivity jako zástěrku pro čínské strategické zájmy na úkor druhých, řekl Tidd.

Ilustrační obrázek: Autor – Navy Mass Communication Specialist 1st Class Kathryn E. Holm – https://www.flickr.com/photos/secdef/40913859132/, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=67612536

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.