Souhrn dnešních zpráv !A: Turecko zvýšilo cla pro USA, Rusko posílá k Sýrii „Kalibry“ a s kým nejvíc obchoduje Německo?

Turecko zavádí odvetu vůči USA. Zvýšilo cla na americké dovozy i na 140 %. Ruské Kalibry posílí námořní eskadru ve Středozemním moři. Kdo jsou nejdůležitější obchodní partneři sousedního Německa?

Ankara zvyšuje cla na americké dovozy

AP. Turecko ve středu oznámilo, že zvyšuje cla na některé dovozy z USA. Cla se mají týkat výrobků jako jsou auta, alkohol a uhlí. Jde o krok, který bude mít jen těžko větší hospodářský dopad, ale ukazuje na zhoršování vztahů mezi Tureckem a USA.

Podle vlády budou cla na americká auto činit 120 % a na alkoholické nápoje potom 140 %. Celkově pokryjí cla hodnotu 533 milionů dolarů, což je relativně malá suma. Jejím smyslem je odveta prezidentu Donaldu Trumpovi, který se nyní rozhodl zvýšit cla na tureckou ocel a hliník na dvojnásobek.

Vedle toho prezident Recep Tayyip Erdogan řekl, že Turecko bude bojkotovat americkou elektroniku. Například má jít o iPhone. Není ale jasné, jak by se bojkot realizoval v praxi.

Rusko posílí námořní eskadru u Sýrie lodí s raketami Kalibr

Interfax. Moderní malá raketová loď Černomořské flotily Ruské federace „Vyšnij volček“ s okřídlenými raketami „Kalibr“ bude přesunuta do oblasti Středozemního moře, k břehům Sýrie. V daný moment ruská loď proplouvá oblastí Bospor a Dardanel, píše Interfax dále. Tento typ raketové lodi byl uveden do vybavení Černomořské flotily Ruska letos na začátku června. Jedná se o šestou loď vyrobenou v rámci projektu 21631 „Bujan-M“. Tři lodě stejného typu se nacházejí také v oblasti Kaspického moře.

Nejdůležitější obchodní partneři Německa

Statista. Ekonomika Turecka je v nestabilní fázi. Jaké důsledky by to mělo pro německou ekonomiku? Jak ukazuje infografika webu Statista, Turecko je na jedné straně relativně malým obchodním partnerem pro Německo.

To ho řadí na 16. místo v řadě nejvýznamnějších obchodních partnerů Německa, a to jak z hlediska vývozu, tak dovozu. Hlavní vývoz do Turecka je z těchto sektorů: strojírenství, automobily, automobilové díly a chemické výrobky.

Strojírenský průmysl je proto prvním, kdo pocítil změny. Německé společnosti jsou v současné době schopny vyrovnat negativní vývoj na jednotlivých trzích. Na druhé straně další konflikty, jako je Brexit a obchodní spor se Spojenými státy, vedou k celkové ekonomické situaci, která může způsobit nejistotu mezi německými firmami.

Infografik: Deutschlands wichtigste Handelspartner | Statista

Více informací najdeta na Statista

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.