Američtí mileniálové jsou proti intervencím a válce

Výzkum ukázal, že milaniálové podporují spíše obchod a spolupráci a jsou skeptičtí vůči vojenským intervencím.

Tak zvaní „mileniálové“ (generace narozená kolem od 80. let do roku 2000-pozn.red.) brzy začnou ovlivňovat americkou zahraniční politiku, píše článek Sophie Larsonové pro National Interest. Výzkum veřejného mínění chicagské Rady pro globální záležitosti ukázal, že každá nová generace Američanů je méně pro vojenské intervence ve srovnání s generací svých rodičů. Naopak podpora pro mezinárodní spolupráci zůstává napříč generacemi vysoká. I když nic v americké politice se nedá zaručit, tak ti, kdo jsou pro mír a nevměšování mohou být mírně optimističtí.

Jsou zde ale určité obavy. K nim patří ta, že mileniálové nebudou volit nebo, že i když volit budou, nebudou se přitom zajímat o zahraniční politiku. Podle Asmi Khalid se ukazuje, že jenom 46 % mileniálů volilo v roce 2012. Ovšem, zvýšení participace přichází s věkem, v roce 2016 číslo vyrostlo už o 1 milion voličů navíc.

V posledních dekádách se američtí prezidenti více soustředili na domácí politiku, zatímco zahraniční politiku svěřili poradcům a vojáků. To vytvořilo politiku „blobu“, jak to nazval poradce prezidenta Obamy Ben Rhodes. Označil tak podporovatele irácké invaze od vysoce postavených lidí.

Odpůrci intervencí ale mají důvod k obavám, protože „blob“ podporuje „blob“ takže současný prezident byl dotlačen do pozice, kdy by měl stát proti všem možným druhům hrozeb – Asadovi, Turecku, Íránu, Rusku a snad i zombie apokalypse.

Ovšem veřejné mínění je pro zahraniční politiku velmi důležité. Například otázka terorismu je pro Američany důležitější než ekonomika podle šetření Pew Reasearch a mezinárodní problémy začínají mít větší důležitost.

Mileniálové se také vnímají jako součást mezinárodního společenství a budou ve volbách klást důraz na otázky jako je obchod. Mladí lidé podporují mezinárodní kooperaci a volný obchod.

K tomu, aby se „blob“ udržel, bude muset lépe vysvětlovat, proč má Amerika být angažovaná v zahraničních konfliktech. I mileniálové, kteří jsou republikáni, jsou vůči intervencím skeptičtí, jsou spíše pro mír než pro válku.

V daný moment jsou mileniálové politicky podreprezentovaní: mají jenom 5 kongresmanů v úřadu, což se ale nejspíš změní. Generace takzvaných „baby bommers“ postupně vymírá, každým rokem o milion.

S jejich nástupem do politiky se dá očekávat, že se zahraniční politika změní více směrem k pomoci a obchodu.  Takže je zde podle článku důvod k optimismu pro ty, kdo bojují za mír.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.