Souhrn dnešních zpráv !A: Čína „nejspíš“ cvičí útoky na USA a jak Itálii klesaly investice do infrastruktury

Podle Pentagonu čínská armáda „nejspíš“ cvičí útoky proti USA a spojencům. V Itálii od roku 2007 dramaticky poklesly investice do infrastruktury. A není sama. 

Pentagon: Čínská armáda „nejspíš“ cvičí útoky na USA a spojence

Reuters. Podle čtvereční tiskové zprávy Pentagonu Čína „nejspíš“ cvičí údery proti USA a jejich spojencům v rámci jejího rozšíření operací bombardérů v posledních letech, napsala agentura Reuters.

Toto hodnocení uvádí roční zprávy Pentagonu, která se zaměřila na snahy Číny posílit svůj globální vliv. Kontextem je současné napětí mezi USA a Čínou ohledně obchodu. Zpráva byla zveřejněna před zahájením dalšího kola rozhovorů mezi USA a Čínou o obchodu.

Konkrétně se ve zprávě dále píše, že čínská armáda pokračovala v rozšiřování svých operací, není ale jasné, jaký vzkaz se Čína chystá vyslat mimo „demonstrace zlepšených schopností“. Čínské velvyslanectví v USA nebylo k dosažení, aby věc komentovalo.

V Itálii razantně poklesly investice do infrastruktury

Statista. V souvislosti se zřícením mostu v Janově někteří poukazují na faktor, který mohl přispět k této tragické události. Z infografiky vyplývá, že v letech 2007 – 2015 došlo v Itálii k razantnímu snížení investic do silniční infrastruktury (nabízí se souvislost s krizí 2008). Dle údajů OECD v roce 2007 činily výdaje v této oblasti 13,66 milliard eur, roku 2010 ovšem už pouhých 3,39 miliard. Určitý pokles vidíme i u Španělska a Francie. Naopak Británie investice navýšila a Německo si udržovalo přibližně stejnou úroveň.

Infographie: La chute des investissements d'infrastructure en Italie | Statista

Více infografiky najdete na Statista

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.