USA a Argentina chtějí víc vojensky spolupracovat

Turné amerického ministra obrany po Latinské Americe pokračovalo v Argentině. Obě země posílí společnou vojenskou spolupráci.

Americká a argentinská armáda budou blíže spolupracovat na nejrůznějších frontách, včetně vojenského vzdělání a výcviku. Na tom se dohodli v Buenos Aires ministr obrany USA James Mattis a jeho argentinský protějšek Oscar Aguad. Jedná se o první návštěvu amerického ministra obrany v Argentině po 13 letech.

Před odletem z Argentiny do Chile Mattis médiím sdělil, že se rozhovory zaměřily na to, co by obě strany mohly dělat v souladu s tím, že Argentina prochází „velmi těžkými hospodářskými časy“.  „Obě strany jsou velice otevřené silnějšímu vojenském vztahu v kompletní průhlednosti, takže zde nemůže být pochybnost o tom, o co se jedná,“ sdělil dále.

Mattis a Aguad ale neoznámili žádnou novou dohodu, jen se omezili na vyjádření naděje na další spolupráci mezi oběma zeměmi. Aguad ale naznačil, že chladné posledních let se nyní mění. „Jsme zpátky na cestě, kterou jsme neměli nikdy opustit,“ řekl svému americkému kolegovi.

Zazněla také slova argentinské vděčnosti za americkou pomoc při hledání argentinské ponorky ARA San Juan, která zmizela v jižní části Atlantického oceánu.

Mattis se tento týden ještě chystá do Chile a do Kolumbie.

O Mattisově návštěvě v Brazílii jsme informovali zde.

Ilustrační obrázek: Autor – US. Embassy (https://www.defense.gov/Photos/Photo-Gallery/igphoto/2001954673/mediaid/2873199/)

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.