V Kyjevě vyhlížejí setkání Putina s Merkelovou a návštěvu Boltona

Trumpův poradce pro národní bezpečnost má jednat v Kyjevě a následně s ruskými představiteli v Ženevě.

Příští týden přijede do Kyjeva poradce pro národní bezpečnost prezidenta Trumpa John Bolton, píše článek kyjevské korespondentky deníku Nězavisimaja gazeta Tatjany Ivženko. Odsud bude Bolton pokračovat do Ženevy, kde má jednat s ruskými diplomaty, snad i se Sergejem Lavrovem. V okamžiku tohoto setkání už bude po schůzce Vladimíra Putina s Angelou Merkelovou v Berlíně. V Kyjevě se dohadují o tom, co se dá do konce měsíce čekat.

Někteří analytici si myslí, že rozhovory Boltona a Lavrova budou pokračováním jednání mezi Putinem a Trumpem. Analytik Pavel Karnizanskij je toho mínění, že Bolton Kyjev postaví před fakt, že politickou část minských dohod je třeba splnit. Jak známo současné vedení Ukrajiny tvrdě trvá na rozdělení části dohod: napřed se mají zcela zastavit bojové akce, ustanovit ukrajinská jurisdikce v Donbase a potom se začnou politické body dohod.

Podle zdroje novin Nězavisimaja gazeta může vzniknout nový a více efektivní formát jednání mezi USA a Ruskem, které bude znamenat posun od prostředníků, kteří nepřijímali rozhodnutí, k těžší váze. Téma Krymu bude odloženo, ale hlavní zájem se bude zaměřovat na otázku Donbasu, tvrdí dále zdroj. S tím, že na stole je uvedení mírových jednotek na východní Ukrajinu, což se musí spojit s vyplněním dohod z Minsku. I když věc se bude ještě projednávat.

V Kyjevě sledují rozhovory Vladimíra Putina a Angely Merkelové, kde se věnuje pozornost tomu, že Německo i Rusko jsou země, kterých se dotkla cla na ocel a hliník a že „nepřátelé i spojenci USA mění svoje jednání díky nevyzpytatelné diplomacii Donalda Trumpa“. Spory mezi Tureckem a USA budí v Kyjevě také velké obavy.

Podle dalšího experta Antona Kučuchidze ale nebude ukrajinské téma hlavní na jednání Putin-Merkel. Důležitější budou obchodní otázky, míní. V případě Donbasu zůstanou oba u tradičních frází. Ovšem jednání může ovlivnit další přípravu jednání normandské čtyřky.

V Kyjevě jsou toho mínění, že John Bolton se chce sejít s vedením Ukrajiny a Ruska, aby si vyjasnil pozice a uklidnil další kolo konfliktu. Nejžhavějším bodem se nyní jeví Azovské, potažmo Černé moře. Zde je podle odborníků vysoké riziko vojenského konfliktu v souvislosti s ruskými kontrolami ukrajinských lodí, které směrují do ukrajinských přístavů. Ukrajina proti kontrolám protestuje. Podle Hlasu Ameriky řekl už ministr zahraničí USA Mike Pompeo, že v těchto krocích Ruska vidí „pokusí o destabilizaci situace na Ukrajině“.  Následně bylo oznámeno, že Trump přiklepl Ukrajině 250 milionů dolarů na obranné potřeby. Ovšem zdroje budou pod americkou kontrolou a budou určeny k „technické pomoci metodologickému výcviku, na zvláštní prostředky například radiotechnické kontroly“.

Dále se v Kyjevě také domnívají, že současný status quo se udrží do konce příštího roku, tj. do prezidentských a parlamentních voleb na Ukrajině.

Bolton byl dříve znám svými tvrdými postoji – kritizoval Obamovu administrativu za to, že nejednala v době krymských událostí a začátku války na Donbase. Nyní na Ukrajině s nadšením vítají, že se poradce prezidenta pro národní bezpečnost zúčastní oslav nezávislosti Ukrajiny 24. srpna, a to včetně vojenské přehlídky v Kyjevě. V minulém roce se vojenské přehlídky zúčastnil zvláštní pověřenec prezidenta USA Kurt Volker a ministr obrany USA Jim Mattis.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor – Kremlin.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=70288552

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.