Ve Skotsku je 48 % lidí pro referendum o dohodě o Brexitu

31 % dotázaných je proti takovému hlasování. Labouristická strana a Skotská národní strana tento nápad nepodporují. Labouristé a Skotská národní strana se dostávají pod tlak kvůli dalšímu referendu o Brexitu v souvislosti s posledním šetřením veřejného mínění, které je pro další referendum ohledně konečné dohody mezi Velkou Británii a EU. Podle přehledu společnosti YouGov je 48 % dotázaných pro referendum a 31 % proti referendu v této věci. Napsaly o tom noviny The Independent (vydání 16/08/2018).

Předsedkyně Skotské národní strany Nicola Sturgeonová už v minulosti připustila, že referendum bude „nevyhnutelné“, nicméně strana je proti.  Podobně je proti také Corbynova Labouristická strana.

Podle slov analytika Petera Kellnera se tak ukazuje, že strany jsou odcizeny od názorů svých voličů, přičemž obě strany by ze změněné pozice ohledně Brexitu mohly profitovat volebně.

Výzkum se týkal celkem 2013 respondentů a dotazoval se také na ochotu zůstat v EU. 66 % dotázaných si přálo zůstat, 34 % odejít a ostatní odpověděli, že neví. V referendu v roce 2016 přitom proti Brexitu hlasovalo 62 % voličů a 38 % hlasovalo pro odchod z EU. Podle šetření je nejvíce odpůrců Brexitu mezi voliči Skotské národní strany, Labouristické strany a mezi liberálními demokraty.  Jde o čísla 73 %, 67 % a 77 %.

Podle Kellnera se tak ukazuje také změna v tom, jak veřejnost vnímá Brexit: „Podpora hlasování o výsledku v Británii roste, ale zvláště silná je ve Skotsku, kde většina lidí především nechtěla odejít.“ Jak dále dodal: „Je zde hluboký pesimismus o tom, co bude Brexit znamenat pro Skotsko a další generaci. Kolem dvou třetin Skotů si myslí, že Spojené království ignoruje jejich obavy a nevěří v to, že Westminster (míněna vláda – pozn.red.) dokáže dělat rozhodnutí.“

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.