Merkelová a Putin: dva, co se potřebují

Merkelová i Putin chtějí mimo jiné dát USA najevo, že jsou témata, kde se shodují a kde se nedají vydírat.

Jeden čas spolu nemluvili, poslední dobou se setkávají častěji, souvisí to i s Trumpem, píše Angela Ulbrichová pro německou veřejnoprávní ARD Tagesschau o setkání kancléřky Merkelové s prezidentem Putinem.

Před setkáním Merkelová tlumila očekávání. Je to prý jen pracovní schůzka, od které se nedají očekávat žádné velké výsledky. Problémů je hromada, od Ukrajiny po Sýrii, spolupráce v ekonomice, je tedy logické být neustále v módu dialogu.

Bilaterálně se vazba mezi oběma politiky nikdy nepřerušila, ale jsou to přeci jen už čtyři roky, co byl Putin v Berlíně. Stefan Meister expert na Rusko k tomu říká, že „ti dva se asi moc nemusejí, a důvěra ani také nijak nevzrostla, ale dobře vědí, že se potřebují a že potřebují hovořit o těchto tématech.“

Je tu ještě jeden důvod k rozhovorům: Trump. Právě díky němu nalézají Merkelová a Trump znovu společnou řeč. Nové americké sankce vůči Rusku mohou bolestivě postihnout i německé firmy. Německé firmy apelují na vládu, aby ukončila proti Moskvě ukrajinské sankce. V tomto ale Merkelová nejspíš neustoupí.

U Sýrie hledají obě strany sblížení. Meister říká, že Merkelová chce, aby syrský prezident Bašár Asad bral zpět uprchlíky, to je ten společný zájem. Putin má na Asada vliv, chce společně s Asadem postavit poválečný řád a potřebuje k tomu peníze.

Peníze by měly jít z Německa a z EU. Prozatím z EU ale zaznívalo, že se bude podílet na obnově Sýrie ale jen bez Asada. V přechodné době nicméně asi bude s Asadem spolupracovat, což je, jak říká Meister, Realpolitik. Merkelová i Putin chtějí také dát najevo vůči USA, že jsou témata, kde se shodují a kde se nedají vydírat.

Což je například energetická politika. Společný plynovod Nord Stream 2 se už staví. Trumpovi je plynovod trnem v oku, kvůli němu vícekrát vůči Merkelové vystartoval.

Merkelová říká, že budou kontroverze, ale i body, kde budou uvažovat o tom, jak posílit bilaterální či evropské řešení.

Oba dva politici hovoří řečí toho druhého. Putin dokonce rád opravuje tlumočníky a Merkelová jako mladá vyhrála olympiádu v ruském jazyce v tehdejší DDR.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.