Írán tlačí na Evropskou unii: dělejte víc

Reuters.  Írán v pondělí sdělil, že Evropská unie by měla zrychlit svoje snahy o záchranu dohody JCPOA z roku 2015. „Evropané a další signatáři dohody se snažili o záchranu dohody…ale tento proces je pomalý. Měl by se zrychlit,“ sdělil mluvčí íránského ministerstva zahraničí Bahrám Kasemí. Jak dále dodal, Írán spoléhá na svoje vlastní schopnosti překovat nové americké sankce.

Evropské země se snažily ujistit Írán o tom, že dostane dostatek hospodářských výhod k tomu, aby dohodu dodržoval i potom, co z ní odešly Spojené státy na základě rozhodnutí prezidenta Trumpa. Ten dohodu považoval za špatnou.

Nové americké sankce vůči Íránu začaly platit na začátku srpna a zaměřují se na obchod ve zlatě a dalších drahých kovech, nákup dolarů a na automobilový průmysl v zemi.

EU udělala kroky k tomu, aby se sankcím USA postavila. Zakázala občanům EU sankce USA dodržovat a umožnila firmám, aby v případě potenciálních ztrát od stran, které odešly z dohody, mohly požadovat odškodné.

EU, Rusko a Čína tvrdí, že udělají více pro to, aby podpořily svoje podnikatele v jejich spolupráci s Íránem. Jenže problémem je pro firmy perspektiva potrestání ze strany USA.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.