Německo má největší obchodní přebytek

Už po třetí za sebou má Německo díky svojí exportní síle největší obchodní přebytek na světě. A to znamená problémy s Trumpem. 

Německý export bude letos asi o 265 mld. euro větší než import.  Země bude mít díky své exportní síle již třetím rokem za sebou největší přebytek bilance běžného účtu, píše ARD Tagesschau.

Na druhém místě je s velkým odstupem Japonsko, následuje Nizozemsko. Naopak na druhé straně největších deficitů jsou opět Spojené státy. Což znamená nespokojenost Trumpa, který Německo za přebytky opakovaně kritizuje, protože tvrdí, že jdou na úkor americké ekonomiky, proto také hrozil cly na auta.

Kritikou ale nešetří také MMF či Evropská komise. Přebytky, které trvale překračují 6 % HDP, ohrožují stabilitu, protože proti těmto přebytkům stojí velké deficity.

Německá ekonomika ovšem v přebytcích nevidí problém. Ukazuje to prý výkonnost německých firem a atraktivitu jejich produktu, a to v mezinárodně těžkém prostředí. Německé firmy prý také své kapitálové přebytky využívají ve formě přímých zahraničních investic a tvorbu nových pracovních míst.

Největším místem pro investory je Čína, pak to jsou USA. Kdyby prý stát zasáhl proti přebytkům, pak by bylo těžší tato pracovní místa tvořit, tvrdí článek Tagesschau.

Velký přebytek se především týká zboží. K přebytku ale přispívají také výnosy ze zahraničních aktiv.

Ve službách ovšem má Německo deficit. Jenže Čína, která tak leží v žaludku Trumpovi, se letos vůbec nedostane mezi tři země s největšími přebytky. Co se Číny týká, zaznamenala silnější dovoz, slabší vývoz, Čína vyváží mnohem méně do USA i do Evropy.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.