Setkání Putin-Merkelová se neslo v duchu spolupráce

Na rozdíl od minulosti byla schůzka méně napjatá a více se zaměřila na kooperaci jako určitý vzkaz do Washingtonu.

Podle článku vlivného mainstreamového serveru POLITICO bylo vyznění setkání Vladimíra Putina a Angely Merkelové „kooperující“. Putin do Berlína přiletěl v sobotu večer, aby upevnil svůj vztah s kancléřkou Merkelovou a utišil kontroverze kolem plynovodu Severní proud 2. Atmosféra setkání byla mnohem méně napjatá ve srovnání s minulostí a oba politici vyjádřili svoji podporu plynovodu – navzdory Donaldu Trumpovi.

Jak autor článku dále píše, americký prezident byl na setkání přítomen, i když se ho neúčastnil. Míní tím otázku plynovodu, který Trump kritizoval v minulosti a na helsinském summitu pak přiznal, že USA budou ve věci dodávek zemního plynu do Německa „konkurovat“.  Merkelová a Putin se snažili nyní ukázat, že projekt je stále relevantní, stejně jako hospodářská spolupráce Německa a Ruska, kterou citoval Putin.

Putin a Merkelová mluví svými jazyky, ale v mezinárodní politice se rozcházeli. Na berlínské schůzce se oba vyhýbali rozdílnostem v názorech, ale ty stejně vyšly na povrch. V poznámkách před summitem Merkelová hovořila o „globální odpovědnosti a celém spektru mezinárodních problémů“, zatímco Putin zdůraznil ekonomickou spolupráci, hlavně v dodávkách plynu.

Tématem byl „politický plynovod“ Severní proud 2, který má zdvojnásobit dovoz ruského plynu do Německa. „Pokud Severní proud 2 bude, Ukrajina musí mít roli v tranzitu plynu do Evropy,“ řekla Merkelová. Ukrajina ztrácí příjmy z tranzitu plynu přes svoje území a vede právní spory s Ruskem, které se nedaří vyřešit.

Vladimír Putin zopakoval, že se jedná o „ekonomický projekt“ a že jeho cílem je minimalizace „tranzitních rizik“. „Rád bych zdůraznil, že hlavní věcí je to, že ukrajinský tranzit – který je tradiční – se setkává s ekonomickými požadavky,“ prohlásil dále Putin.

Na setkání přijel Putin s 30minutovým zpožděním, přiletěl ze svatby rakouské ministryně zahraničních věcí Karin Kneisselové ve Štýrsku. Kancléřka Merkelová už před setkáním mírnila očekávání: mělo jít prý jen o pracovní jednání bez „zvláštních výsledků“.

Konkrétně se oba politici shodli na nutnosti podniknout kroky k humanitární pomoci v Sýrii, kde válka trvá už 7 let.

Jak článek uzavírá, před zámečkem v Mesebergu, kde se setkání konalo, se sešla skupina protestujících proti roli Ruska v mezinárodních vztazích. Ale kancléřka slibovala „přímý“ přístup během rozhovorů. „Budeme dnes samozřejmě diskutovat relevantní problémy lidských práv. Myslím si, že kontroverzní otázky je možné vyřešit dialogem,“ cituje POLITICO.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor – Oficiální stránky prezidenta Ruské federace (http://www.kremlin.ru/events/president/news/58328/photos/55035)

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.