Souhrn dnešních zpráv !A: Trump Turecku neustoupí, řecký dluh letos narostl a v Rusku padl další návrh ohledně penzí

Donald Trump v rozhovoru odmítl jakékoliv ústupky Erdoganovi. Řecký dluh v poměru k HDP i letos narostl a v Rusku chtějí rozšířit diskuzi o důchodové reformě. 

 Trump odmítl ústupky Turecku

Reuters. V rozhovoru pro Reuters americký prezident Donald Trump odmítl, že by výměnou za propuštění pastora Andrew Brunsona Erdoganově Turecku v něčem ustoupil. Trump také řekl, že byl toho názoru, že má s Tureckem dohodu, když pomohl propustit tureckého občana, zadržovaného Izraelem.

„Myslím si, že to, co Turecko dělá je velmi smutné. Myslím, že dělají hroznou chybu. Žádné ústupky nebudou,“ sdělil Trump.

Turecko požaduje vydání tureckého duchovního Fetulláha Gülena z USA. Viní ho z organizace puče v roce 2016. USA to odmítají. Potom, co Erdogan odmítl osvobodit amerického pastora, který je v Turecku souzen, zavedl Trump proti Turecku sankce a zvýšil cla na dovoz oceli a hliníku.

Řecký dluh vyrostl a činí 191 % HDP

Statista. Ke dni 20. srpna byl ukončen záchranný program pro Řecko. Od roku 2010 získala země půjčky od zemí eurozóny a Mezinárodního měnového fondu. Nicméně řecké ekonomice se navzdory pomoci ve výši 289 miliard eur nedaří lépe. Podle odhadů MMF vládní dluh v současné době dosahuje 191 % HDP, a je tak vyšší než v předchozím roce, jak ukazuje infografika.

Infografik: Griechenlands Schulden | Statista

Více infografiky najdete Statista

 

Jednotné Rusko navrhuje zaměřit se na téma financování důchodů, ne na věk

Interfax. V ruské vládní straně Jednotné Rusko bylo navrženo začít diskutovat otázku financování penzí a ponechat současný věk odchodu do důchodu, tj. pro ženy 55 let a pro muže 60 let.  Navrhla to zástupkyně tajemníka generální rady Jediného Ruska Olga Batalinová. Jak sdělila, už dnes je část penzí v nestátních penzijních fondech a vzniká tak otázka, od kdy budou moct občané dostávat tyto zdroje z nestátních fondů.

Balatinová je toho názoru, že by se debata o penzích měla vrátit k tématu jejich financování a vypracovat návrh na efektivní způsob, jak důchody financovat a také rozšířit diskuzi o otázku, zda má současný systém penzí budoucnost.

V Rusku probíhá debata o zvýšení odchodu do důchodu o pět let, které navrhla vláda Dmitrije Medveděva. Návrh, který už prošel prvním čtením v Dumě, je velmi nepopulární a má řadu kritiků.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.