Ázerbájdžán uvažuje členství v „eurasijském NATO“

V Ázerbájdžánu začali diskutovat o možnosti vstupu země do Organizace Dohody o kolektivní bezpečnosti. Otázkou je, jak moc je to míněno vážně.

Ázerbájdžán začal politickou diskuzi o možném vstupu do Organizace Dohody o kolektivní bezpečnosti (ODKB), píše pro list Rosbalt Irina Džorbenadze.

V okamžiku, kdy v Arménii došlo záměrně či díky nezkušenosti nové revoluční vlády k zpochybňování členství země v této bezpečnostní organizaci postsovětského prostoru, ázerbájdžánská média začala diskutovat o vstupu země do ODKB.

Zřejmě se nedá předpokládat, že diskuze o tak důležité otázce bude pouhým politických gagem. Ani politici a ani média nejsou v Ázerbájdžánu natolik svobodní, aby takováto témata nastolovali bez souhlasu nejvyššího vedení země.

Džorbenadze upozorňuje na konkrétní argumenty v diskuzi. Především se krok jeví jako logický z hlediska geopolitiky, dále ani jeden z členů Organizace nepředstavuje pro Ázerbájdžán hrozbu a země je jediným spojencem Ruska na jižním Kavkaze. Hovoří se o těsných vazbách mezi Ruskem a Ázerbájdžánem a také o neexistující jazykové bariéře. Obě země spojují ekonomické zájmy a navíc je Ázerbájdžán dovozcem ruských zbraní.

Arménsko-ázerbájdžánský konflikt o Náhorní Karabach ovšem nebude vyřešen, ale přestane být hrozbou regionální bezpečnosti, protože Arménie je spojencem Ruska v rámci Organizace. Ázerbájdžán je také spojencem Ruska, ale nemá tento status formálně, takže má vůči Arménii nerovnocenný vztah.

Tato argumentace má smysl, píše dále článek, protože konflikt v Náhorním Karabachu by se stal otázkou sporu dvou spojenců v Organizaci a dal by Rusku další možnosti, jak ho vyřešit. Arménie by pak nemohla jít cestou zostření situace a dostat se do konfliktu s Ázerbájdžánem. Protivníky v konfliktu jsou nejen Rusko, ale také Kazachstán a Bělorusko. Obě tyto země byly proti vstupu Arménie do Eurasijské ekonomické unie a její účast v Organizaci je pro ně zatěžující.

Nejde jen o jejich zvláštní vztahy s Baku, ale také o to, že vstupem Ázerbájdžánu by došlo k posílení turkických států v Organizaci. Výhody spočívají v nákupech ruských zbraní s posunutou splatností. Také v tom, že Baku se zaručí Moskvě svojí „eurasijskou loajalitou“, nikoliv ale pokořením – bude mít i nadále právo na zahraniční politiku mnoha vektorů. A nakonec Organizace zřejmě přestane podporovat vyřešení náhorněkarabašského konfliktu bez toho, aby to poškodilo Ázerbájdžán.

Nicméně tato diskuze nemusí znamenat, že se země stane členem Organizace zítra. Může se jednat o „testovací balonek“ směrem k Arménii a k Západu. V prvním případě, aby si Arménie dala pozor a v druhém jako varování Západu, aby na Ázerbájdžán netlačil.

Prezident Ázerbájdžánu je známý tím, že balancuje mezi různými integračními projekty, ale také platí „nikdy neříkej nikdy“, protože vše bude záviset od toho, co Organizace nabídne hlavně ve vztahu k Náhornímu Karabachu, a také na bezpečnostních hrozbách v postsovětském prostoru.

Je paradoxní, že Ázerbájdžán k diskuzi o členství postrčila právě Arménie, ale Organizace je jedinou bezpečností organizací v tomto prostoru. Navíc se stala přitažlivou i pro Írán, který se chce stát zatím pozorovatelem.

Článek si dále všímá, že v souvislosti s mediální a politickou diskuzí v Ázerbájdžánu došlo také k telefonátu nového arménského premiéra Nikoly Pašinjana a Vladimira Putina s tématy „aktuálními“. Není však jasné, zda bylo členství Baku v Organizaci diskutováno a jaký na to má názor Rusko. Ovšem v arménských médiích už se hovořilo o tom, že členství Ázerbájdžánu v Organizaci bude znamenat posílení turkického faktoru. Takže Putin bude asi těžko o členství této země uvažovat.  A jak dále tvrdila arménská média, Jerevanu stačí jen držet ruku na tepu a situaci sledovat. Požehnaný je ten, kdo věří anebo dělá z jiných blbce, zakončuje autorka.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.