Irák žádá USA o výjimky ze sankcí proti Íránu

Oba sousedé jsou ekonomicky propojení a konec obchodování pro Irák představuje značné politické riziko doma.

Ekonomiky Iráku a Íránu jsou úzce propojeny, takže iráčtí představitelé budou od Washingtonu požadovat možnost, aby země mohla americké sankce ignorovat. Informuje o tom článek agentury Reuters. USA zavedly první vlnu sankcí proti Íránu potom, co prezident Trump rozhodl o odchodu země z dohody JCPOA. Washington už také řekl, že pro země, které sankce nebudou dodržovat, to bude mít důsledky.

Bagdád je ve velmi těžké situaci, protože dováží značné množství zboží z Íránu, zároveň je ale také spojencem USA, na kterých závisí v oblasti bezpečnosti a výcviku.

Tento požadavek bude znamenat změnu taktiky iráckého premiéra Hajdera al-Abádího, který nejprve řekl, že Irák bude sankce dodržovat, následně však čelil tvrdé kritice svých politických rivalů.

Z amerického ministerstva zahraničí zní, že USA jsou připraveny prosazovat všechny svoje sankce. „Irák je přítel a významný partner USA a jsme připraveni zajistit Iráku stabilitu a prosperitu“, sdělil zdroj z Washingtonu.

Irák dováží z Íránu celou řadu zboží: potraviny, zemědělské výrobky, domácí potřeby, klimatizace a také součástky pro auta. Jde asi o 15 % všech iráckých dovozů. Nedostatek tohoto zboží může mít politické následky v době, která je pro zemi citlivá.

Premiér Abádí řekl, že Irák bude respektovat bojkot dolarových transakcí. Centrální banka navrhuje, že by země mohla sledovat příklad zemí EU a obchodovat s Íránem v eurech.

Většiny soukromých iráckých společností se americké sankce nedotknou, protože nemají obchody v USA a neobchodují v dolarech. Větší problém ale má veřejný sektor a vláda a sektory jako energetika, stavebnictví a automobilový průmysl, kde se Irák značně spoléhal na dovozy z Íránu. Kromě toho bude zřejmě těžké prosadit dodržování sankcí, protože řada místních obchodníků bude ráda s Íránem dál obchodovat. Díky propadu íránské měny riál také dovozy do Iráku značně zlevnily.

Podle slov západního diplomata v Iráku ale v zemi panuje obava, že USA budou tlačit Irák k tomu, aby si vybral ve stylu „buď, nebo“, což by neměly dělat.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.