Souhrn dnešních zpráv !A: Sankce proti Íránu prý fungují, opustí Tchaj-wan i poslední spojenec v Africe a jak pokračuje venezuelská migrační krize?

Spojené státy jsou s íránskými sankcemi spokojené, i když Írán se z regionální politiky nestáhnul. Čína tvrdí, že Tchaj-wan přijde o posledního afrického spojence. Stovky migrantů z Venezuely se snaží do soboty dostat do Peru.

Bolton: Sankce proti Íránu jsou efektivnější, než se čekalo…ale

Reuters. Podle Trumpova poradce pro národní bezpečnost Johna Boltona jsou sankce proti Íránu efektivnější, než se očekávalo. I když, jak Bolton přiznal, Írán pokračuje ve svých regionálních aktivitách, které vadí Spojeným státům.

USA zavedly na začátku srpna první vlnu nových sankcí proti Íránu, a to v souvislosti s odchodem z dohody JCPOA, která se týkala jaderného programu země. Írán na to reagoval velmi rozzlobeně. S americkými kroky nesouhlasí ani EU, ani další signatáři dohody z roku 2015.

„Řeknu to jasně, nové zavedení sankcí už má, myslíme si, opravdu významný efekt na íránskou ekonomiku, na veřejné mínění v Íránu,“ řekl Bolton v rozhovoru s Reuters. Dále sdělil, že dopady jsou silnější, než se očekávalo. „Íránská aktivita v regionu pokračuje v tom být bojovnou: to, co dělají v Iráku, co dělají v Sýrii, co dělají s Hizballáhem v Libanonu, co dělají v Jemenu, co vyhrožují, že udělají v Hormúzské průlivu,“ vyjmenoval Bolton kroky Íránu.

Podle Číny ztratí Tchaj-wan i svého posledního spojence v Africe

Reuters. Vysoce postavený diplomat Číny sdělil, že Čína očekává, že i poslední africký spojenec Tchaj-wanu Království eSwatini (bývalé Swazijsko) přejde k Číně. Bylo to oznámeno potom, co letos už třetí bývalý spojenec Tchaj-wanu ukončil diplomatické vztahy se samosprávným ostrovem. Jednalo se o El Salvador, který se rozhodl pro diplomatické vztahy s Čínou.

Čína považuje Tchaj-wan za svoje území bez práva na to, aby mělo vlastní mezistátní diplomatické vztahy. Tchaj-wan formálně uznává jenom 17 zemí světa, řada z nich jsou malé země ve střední Americe a v Tichomoří, například Belize a Nauru. Z Číny nyní zní, že v blízké době očekává, že dojde k tomu, že bude mít pozitivní vztahy spolupráce se všemi zeměmi v Africe.

Tchajwanská strany tyto kroky Číny, které považuje za nátlak, ostře kritizovala s tím, že se čínskému tlaku nepodvolí.

Migranti z Venezuely se snaží dostat do soboty do Peru

Reuters. Více než 200 občanů Venezuely překročilo nezákonně hranice do Ekvádoru ve snaze utéct před pokračujících ekonomickou a politickou krizí doma. Jejich cílem je Peru. Ekvádor od soboty zavedl nová restriktivní opatření, která požadují při vstupu do země pasy a už nejen občanské průkazy. Tuto sobotu zavede Peru stejné opatření.

Celkově do Ekvádoru přišlo letos 423 tisíc Venezuelanů v oblasti pohraničního přechodu Rumichaca. Stovky migrantů překročily pěšky hranici s Ekvádorem, kde je sledovala asi desítka policistů, kteří ale nezakročili.

„Chceme jenom, aby nás Ekvádor podpořil v cestě do Peru, kde můžeme pracovat,“ řekl jeden z migrantů. Jejich plánem je jít pěšky v horském terénu celkem 840 km v mrazivých podmínkách k hranici s Peru v Huaquille.

Situace na hranicích Ekvádoru se přitom zhoršuje a venezuelští migranti si stěžují, že jim Ekvádor neposkytuje dostatečnou asistenci. Řada lidí spí ve stanech, dochází jim finanční prostředky na jídlo a mají zdravotní problémy. Ekvádorské úřady situaci odmítly komentovat.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.