Spojené státy vzaly zpět Obamovy standardy na uhelné emise

Prezident Trump se rozhodl ukončit „válku proti uhlí“ svého předchůdce. Omezení emisí z uhlí tak nebude platit.

Agentura na ochranu životního prostředí označila omezení z doby prezidenta Obamy za „příliš předepisující a zatěžující“. Plán Trumpovy administrativy počítá s tím, že pro jednotlivé státy rozšíří volnost  v rozhodování o regulaci uhelných elektráren.

Kritici upozorňují, že tento krok a také nedávné rozhodnutí Agentury zmírnit požadavky na spotřebu vozidel může vést ke zvýšení emisí, které přispívají ke klimatické změně.

Podle Národní rady pro ochranu přírodních zdrojů je návrh „Plánem pro špinavou energii“.  Kongresman Frank Pallone za stát New York řekl, že Trumpova administrativa opět upřednostnila zisky znečišťovatelů, a ne ochranu veřejného zdraví a bezpečnost. Pallone upozornil na letošní lesní požáry, sucha a povodně na poběží jako na symptomy klimatické změny.

Konkrétní plány v této oblasti by Trumpova vláda měla oznámit v úterý. Plán bývalého prezidenta Obamy se snažil o snížení emisí o 32 % pod úroveň roku 2005, a to do roku 2030. Nicméně Nejvyšší soud rozhodl v roce 2016 o pozastavení účinnosti nařízení, protože ho zažaloval průmysl a státy spoléhající se na uhlí. Pozastavení účinnosti je stále platné. Obamovo opatření vedlo mimo jiné k propouštění pracovníků v tepelných elektrárnách. Trump přislíbil, že Obamovu „válku proti uhlí“ skončí.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.