Turecku bliká červená kontrolka

Země má zranitelnou měnu, vysoký obchodní deficit, inflaci a ne moc ortodoxní měnovou politiku.

Turecko nemusí být tou pověstnou špičkou ledovce. Investoři se obávají, že propad turecké liry může vyvolat finanční turbulence v dalších zemích a že na řadě je indonéská lira, mexické peso a jihoafrický rand.

Ale tyto ostatní země nemají tak velké problémy jako Turecko, píše list Wall Street Journal (vydání 16/08/2018).

Turecko má jeden z největších obchodních deficitů rozvíjejících se zemí, zranitelnou měnu, externí dluhy, vysokou inflaci a neortodoxní měnovou politiku, a ne moc dobrou mezinárodní pověst. Což je recept na katastrofu.

Turecko má obrovský deficit běžného účtu, což znamená, že země utrácí víc za dovážené služby a zboží, než co posílá do zahraničí. Je tedy závislá na přílivu kapitálu do země, což podléhá zase náladám investorů. Turecký deficit běžného účtu bude asi 49 mld. dolarů tento rok, uvádí MMF. Jen Indie bude mít vyšší, jenže indická ekonomika je třikrát větší než turecká. V poměru k HDP je turecký deficit běžného účtu největší, MMF uvádí 5,4 % v roce 2018. Argentina je těsně za ním s 5,1 %.

Turecko zatím financuje svůj deficit v zahraničních měnách, má obzvláště velké půjčky v soukromém sektoru. Jde hlavně o korporace, které mají půjčky v eurech a dolarech. I turecká vláda má dluh v cizích měnách asi ve výši 11 % HDP. Ten zahraniční dluh se bude vzhledem k pádu liry těžko obsluhovat.

Turecká centrální banka poslouchá Erdogana, který nechce vysoké úrokové sazby, a tak je drží dole. Inflace roste. Tento rok podle MMF dosáhne 11 %.

A pak je tu turecká měna, k nadhodnoceným měnám od začátku roku patří právě turecká lira a argentinské peso.

Argentina dostala balíček 50 mld. dolarů od MMF. Ale na rozdíl od Argentiny, má Turecko s USA stále horší vztahy. Erdogan neposlouchá rady MMF, například ohledně nezávislé centrální banky. Pak by prý také MMF nemusel přijít zemi zachránit, straší WSJ.

Turecko tak svou komplikovanou situací vrhá špatné světlo na všechny rozvíjející se ekonomiky. Indie má také velký deficit běžného účtu, ale nemá půjčky v zahraničních měnách.

Také v Chile si půjčoval soukromý sektor, ale vláda si půjčovala mnohem méně než turecká, a deficit běžného účtu je mnohem menší.

Několik dalších zemí má velké dvojí deficity, tedy deficit běžného účtu, i fiskální deficit. Je tu Pákistán, Argentina i Egypt, ale pozice Turecka je extrémní, tvrdí WSJ. Argentina a Egypt už mají programy MMF.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.