Britové se odvracejí od moderních telefonů, aby utekli digitálnímu světu

Nákupy „hloupých“ telefonů minulý rok vyrostly o 5 % v souvislosti s tím, jak se někteří lidí snaží odpojit z internetu.

Prodeje „hloupých mobilních telefonů“ rostou, protože zákazníci se chtějí „odpojit“ od technologií, na které se mnoho lidí spoléhá v práci a v každodenním životě, píše článek britského listu The Independent (vydání 21/08/2018). Tyto starší typy telefonů nejsou připojeny k internetu a uživatelům umožňují jenom telefonovat a posílat smsky. Minulý rok britská poptávka po těchto přístrojích vyrostla o 5 %. Naopak smart telefony se prodávaly jen s 2% nárůstem.

Podle Tanyi Goodwinové, která napsala knihu Stop Staring at Screens, to není překvapení. Stále více lidí se snaží vypnout z digitálního světa spolu s tím, jak se softwarové platformy snaží o to, aby lidí na obrazovky zírali neustále.

Tato nová čísla s Velké Británie ale ukazují na velký kontrast s jiným výzkumem. V něm 78 % Britů tvrdí, že by bez smart telefonu nemohli žít. 92 % lidí si myslí, že je pro ně připojení na internetu podstatné. Nicméně navzdory tomu dva z pěti lidí jsou toho mínění, že tráví moc času sledováním smart telefonů. To je důvod, proč někteří přecházejí na „hloupé“ verze telefonů.

Psycholožka Daria Kuss sdělila, že závislost na smart telefonech je velmi skutečná, někteří lidé mají obavy z toho, že by bez nich o něco mohli přijít, užívají je kompulsivně a mají další příznaky závislosti.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.