Souhrn dnešních zpráv !A: Další eskalace celní války mezi USA a Čínou, Macron chystá nové reformy a z Turecka zní ostrá slova vůči USA

USA a Čína zavedly další cla na svoje zboží.  Prezident Macron chystá další reformy v oblasti ekonomiky. Erdoganův mluvčí obvinil USA z ekonomické války proti Turecku a z globální obchodní války.

USA a Čína zavádí další cla. Jejich rozhovory zkrachovaly

AP. Spojené státy a Čína zavedly další cla v řádech miliard dolarů na vzájemné zboží, a to na automobily, průmyslové stroje a další zboží v rámci čtvrteční eskalace bitvy o čínskou technologickou politiku. Společnosti se obávají, že tento vývoj zpomalí světovou ekonomiku.

Zvýšení dalších cel bylo oznámeno po setkání vyjednávací skupiny ve Washingtonu, která zde po dvouměsíční pauze jednala. Výsledky jednání byly ale nulové a pokrok nepřinesly. Jejich hlavním tématem byla otázka čínského kradení technologii.

Cla v hodnotě 25 % se týkají zboží v hodnotě 16 miliard dolarů na každé straně sporu. Zahrnují automobily i zbytky kovů z USA a v Číně vyrobené průmyslové stroje a elektronické komponenty. V předešlé vlně zavedl Donald Trump 25 % cla na dovozového zboží z Číny v hodnotě 34 miliard dolarů. Peking reagoval stejně na americké dovozy do Číny.

Macron se po skandálu a dovolené vrací k reformám

AP. Francouzský prezident Emmanuel Macron se po návratu z letní dovolené vrhnul na další ekonomické reformy. Macron doufá, že pauza mu umožní dát své politice novou energii po politickém scénáři v červenci, který vypadal jako noční můra. V plánu je příprava rozpočtu v kontextu nižšího hospodářského růstu, než se očekávalo; dále také změny v oblasti práce a malého podnikání. Dalšími oblastmi zájmu bude podle AP oblast zdravotnictví, a to včetně financování nemocnic, nebo restrukturalizace Elysejského paláce.

Macronova vláda přežila v červenci hned dvojí hlasování o nedůvěře v důsledku skandálu Macronova člena ochranky Alexandre Benalla. Ten byl zachycen na videu, jak bije protestující s pomocí policejního vybavení. Prezident slíbil transparentnost a příkladné chování v rámci své volební kampaně. Skandál ale vzbudil pochybnosti o metodách a jednání Macronova týmu.

Poslední výzkum veřejného mínění ve Francii ukázal na to, že prezidentova popularita je nejnižší od května 2017.

Během srpnové dovolené se Macron příliš na veřejnosti neobjevoval.  Byl na večeři s britskou premiérkou Theresou Mayovou, se kterou jednal o Brexitu, jednal telefonicky s Trumpem, Putinem a Merkelovou. Podle posledních informací se nyní Macron v zahraniční politice zaměří na Brexit, má také v plánu navštívit Dánsko a Finsko na konci srpna a dále pak v září setkání s kancléřkou Merkelovou.

Erdoganův mluvčí: USA začaly globální obchodní válku

Reuters. Mluvčí tureckého prezidenta Erdogana sdělil, že poznámky Johna Boltona, poradce pro národní bezpečnost prezidenta Trumpa, dokazují, že Spojené státy, turecký spojenec v NATO, cílí na Turecko ekonomickou válku.

Mluvčí Ibrahim Kalin dále v psaném vyjádření napsal, že americká politika vůči Turecku je v rozporu se základními principy a hodnotami NATO.  Vyjádření reagovalo na Boltonova slova o tom, že je skeptický ohledně slibu katarského emíra poskytnout Turecku 15 miliard dolarů investic. Tato slova mají být důkazem o tom, že se zde jedná o ekonomickou válku.

Vyjádření také obvinilo USA z toho, že svojí politikou využívání obchodu, cel a sankcí začaly globální obchodní válku.

 

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.